Adaptogeny na nerwy, jaki wybrać?

Adaptogeny na lęk, depresję, wyczerpanie, drażliwość, nerwowość – który wybrać, jeśli większość jest polecana na nerwy? Tak jak depresja ma różne twarze, tak i adaptogeny subtelnie różnią się działaniem. Który pasuje do Twojego wydania depresji?

Adaptogeny to super inteligentne zioła

Domyślą się, czego potrzebujesz i postawią Cię na nogi w try miga. Takie wrażenie można odnieść, czytając o ziołach adaptogennych.

Na marginesie – lista adaptogenów wydaje się dość płynna. Część specyfików jest wciągana na nią na wyrost. Np. do adaptogenów zalicza się L-teaninę. Tymczasem nie jest to roślina, tylko związek chemiczny – aminokwas.

Zobacz, co to w ogóle, o co chodzi: adaptogen – co to jest.

Nie o tym jednak ma być ten tekst.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Jak dobrać adaptogen do swoich potrzeb, skoro wiele z nich jest zachwalane jako uspokajające, usuwające zmęczenie, przeciwdepresyjne, antylękowe?

Z porównania kilku popularnych adaptogenów wynika, że ashwagandha wyróżnia się spośród innych. Sproszkowany korzeń i (ewentualnie) liście wyciszają. Pozwalają wypocząć nadnerczom, zmęczonym produkcją kortyzolu.

Pozostałe zioła adaptogenne na nerwy – żeń szenie syberyjski i azjatycki, różeniec górski mają dawać kopa, zwiększać wytrzymałość, dodawać odwagi, umożliwić ciału i umysłowi mobilizację, gdy stajesz przed wyzwaniem. Generalnie – podkręcać. Inne zaś (cytryniec) – uspokajają, zbijają poziom kortyzolu. Niektórych nie poleca się brać przed snem, bo za bardzo energetyzują.

Moje osobiste doświadczenie z na przykład różeńcem skończyło się po kilku dniach przyjmowania ogromnym bólem głowy. Tak dużym, że dotychczas go pamiętam. Być może dawka była za duża. Tak czy siak nie wrócę do tego adaptogenu. Z kolei napary z bazylii azjatyckiej (holy basil) w proszku nic nie dały, prócz koszmarnego, błotnistego smaku.

Adaptogeny należy wybierać ostrożnie

Zobacz w tabelce, jakie nieszczególne efekty może dawać ashwagandha – za bardzo obniżyć cukier, zaszkodzić w przypadku chorób autoimmunologicznych (np. RZS). Poza tym wszystkie adaptogeny są nie wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących. Powód jest prosty – nie ma wystarczających badań na tej grupie. Suplementacja adaptogenami byłaby więc zbyt ryzykowna.

Jak więc dopasować adaptogen do siebie?

Spójrz na siebie pod takim kątem – czy jesteś wylęknioną osobą, która najchętniej schowałaby się w mysią dziurę? Introwertykiem ze skłonnością do depresji i lęków? Kimś, kto nie może na okrągło przebywać wśród ludzi, bo czuje się przytłoczony?

A może jesteś człowiekiem, który nerwy i lęk trzyma na wierzchu? Pobudza go i mobilizuje do wyrzutu kortyzolu najdrobniejsza sytuacja stresowa? Taka, która po innej osobie spłynęłaby jak woda po płaszczu przeciwdeszczowym.

Możesz też przedstawiać sobą inny typ – człowieka nerwowego, pobudzonego, gotowego do działania, łatwo wpadającego w gniew. Takiego, który właściwie nie boi się, ale często się wkurza. Czuje gniew, że ciągle jest coś nie tak?

Ewentualnie jesteś kimś ospałym, zrezygnowanym, bezsilnym, który zagrzebany w pościel nie pierwszej świeżości, nie może zmobilizować się, by otworzyć drzwi listonoszowi.

Adaptogen versus potrzeba

Jeśli potrzebujesz stymulacji – zastrzyku energii, by przetrwać wymagający okres w życiu, np. egzaminy i masz zapas sił, ale wsparcie byłoby wskazane, spójrz na:

 • żeńszenie
 • matcha
 • różeniec górski

Jeśli szukasz odżywienia, odbudowy, naładowania z powrotem baterii z powodu wyczerpania, przywrócenie prawidłowego poziomu kortyzolu, weź pod uwagę:

 • ashwagandhę
 • różeniec górski
 • bazylię azjatycką (holy basil)
 • lukrecję (podwyższa ciśnienie)

Jeśli chcesz uspokoić ciało i umysł, wyjść z trybu pobudzenia, zresetować się, by obniżyć kortyzol, to dobrym wyborem mogą być:

 • cytryniec chiński
 • bazylia azjatycka
 • owies zwyczajny
 • serdecznik pospolity

Porównanie wybranych adaptogenów na nerwy

 Co robi na nerwyDodatkowoPrzeciwwskazaniaGłówne substancje czynne
Ashwagandha, żeń szeń indyjskiZnosi lęk, redukuje zmęczenie nadnerczy. Na bezsenność. Ułatwia koncentrację i zapamiętywanie.M. in. podnosi odporność, dobrze wpływa na włosy. Na artretyzm. Antyoksydacyjna, przeciwnowotworowa. Chroni wątrobę przed zatruciem metalami ciężkimi.Ciąża, karmienie piersią, wrzody żołądka. CUKRZYCA. Zaburzenia pracy tarczycy. Choroby autoimmunologiczne.witanolidy (liście), glikowitanolidy (korzeń)
Różeniec górski, rhodiola roseaDodaje energii, wigoru i wzmaga bystrość. Zmniejsza zmęczenie. Na migrenę. Reguluje poziom endorfin. Motywuje przy wysiłku.Większa wydolność fizyczna, mniejsze zmęczenie podczas wysiłku umysłowego, np. egzaminów. Może być przydatny w terapii nowotworów. Antyoksydacyjny.Ciąża, karmienie, nie wskazany przed snem (pobudza). Nie dla dzieci przed 12 rokiem życia.rodiolozyd, rozin, rozawin
Żeń szeń azjatycki, Panax ginsengLepsze zapamiętywanie, uczenie się, kojarzenie. Łagodzi efekty stresu, w tym wrzody żołądka. Pobudza, więc nie można przyjmować na wieczór.Przeciwdziała zmęczeniu, poprawia sprawność fizyczną, wytrzymałość. Chroni przed promieniowaniem radioaktywnym, wolnymi rodnikami, substancjami rakotwórczymi. Przeciwnowotworowy (hamuje wzrost guza i zmniejsza inwazyjność komórek rakowych). Mobilizuje komórki do walki z nowotworami. Spadek cholesterolu.Nadciśnienie, choroby serca, kłopoty z krzepnięciem krwi. Hipoglikemia. Ciąża, karmienie. Nie polecany dzieciom.ginsenozydy
Eleuthero ginseng, czyli żeń szeń syberyjski, eleuterokokDla dzieci z tendencją do izolacji, autyzmem. Na depresję i lęk. Pobudza pracę mózgu.Znosi efekty leczenia sterydami (kortyzon). Chroni organy wewnętrzne przed stłuszczeniem. Przeciwzapalny, przeciwutleniający, odtruwający. Obniża cukier i cholesterol. Wzmacnia cebulki włosów (wyciągi do wcierania).nadciśnienie, ciąża, karmienie piersią, miażdżyca, choroby serca. Nadpobudliwość nerwowa, bezsenność (pobudza mózg).euleuterozydy
Cytryniec chiński, schisandra chinensisTonizuje układ nerwowy. Przeciwdepresyjny. Znosi zmęczenie umysłowe. Potencjalnie pomocny w chorobie Alzheimera.Przeciw osłabieniu, niedokrwistości. Przeciw miażdżycy. Chroni komórki wątroby. Antyoksydacyjny. Zwiększa możliwości fizyczne organizmu.Nadpobudliwość nerwowa, bezsenność, nadciśnienie, choroby serca.lignany: schizandryna, schizandrol oraz gomisyny. Bogaty w witaminę C.

Wniosek – nie bierz byle którego adaptogenu w ufności, że jest to super suplement na każdą depresyjną przypadłość.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o