Aromaterapia: 4 mieszanki olejków eterycznych na stres

Aromaterapia może przynieść ulgę w napięciu nerwowym. Olejki eteryczne „tylko” pachną i dlatego często traktuje je się jako miły dodatek. Tymczasem w olejkach zamknięta jest esencja rośliny złożona z wielu czynnych związków chemicznych.

Aromaterapia może leczyć. Moc skoncentrowana w olejkach z roślin jest duża. Na tyle, że ostrzega się przed jedzniem olejków. Tylko znawcy wiedzą, jak to bezpiecznie robić. Inna sprawa, że olejki mogą zawierać dodatki, których spożywanie może zaszkodzić.

Warto sprawdzić przed zakupem, jak opisany jest olejek. Czy producent podał przynajmniej łacińską nazwę rośliny, z której olejek został zrobiony? A najlepiej skład tego olejku? Czy na pudełku czy etykiecie jest informacja, jaki związek chemiczny przeważa w produkcie?

Jeszcze jedno – łatwo się pomylić i kupić olejek zapachowy, zamiast eterycznego. Olejki zapachowe to kompozycje sztucznych aromatów, ewentualnie z dodatkiem tych naturalnych. Mogą fajnie pachnieć, ale to nie to, o co biega.

Wracając do tematu: jak zrobić sobie mieszankę, by się wyciszyć?

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

4 proste przepisy – aromaterapia na stres

Mieszanka z nutą cytrusa

3 krople olejku szałwiowego (w przepisie źródłowym jest szałwia muszkatołowa) 1 kropla olejku cytrynowego
1 kropla olejku lawendowego

Mieszanka balsamiczno-rumiankowa

2 krople olejku z rumianku rzymskiego
2 krople olejku lawendowego
1 kropla olejku z wetiwerii

Mieszanka z kadzidłowcem


3 krople olejku bergamotkowego
1 kropla olejku geraniowego
1 kropla olejku z kadzidłowca

Mieszanka z nutą azjatyckiego ciepła


3 krople olejku grapefruitowego
1 kropla olejku jaśminowego
1 kropla olejku ylang ylang

Z każdego przepisu wychodzi łącznie 5 kropli mikstury. Jeśli chcesz mieć jej więcej, przemnóż liczbę kropli, np. przez 3, by uzyskać łącznie 15 kropli lub 4 – otrzymasz 20 kropli.

Mieszankę można umieścić w kominku zapachowym. Można też dodać do kąpieli, łącząc ją z olejem-nośnikiem, np. migdałowym, jojoba. Z tym, że olej i olejki będą pływać po wodzie. Dlatego do sklepowych produktów dodaje się substancję, pozwalającą rozpuścić się miksturze w wodzie.

Mieszanek antystresowych można też użyć do masażu. Wystarczy je wymieszać z olejem do masażu (10-12 kropli mieszanki na 30 ml oleju).

Olejki z nazwy eteryczne, ulotne, delikatne, wcale takie słabiutkie nie są. Dlatego niektóre mogą uczulać. Nawet bardzo popularny lawendowy.

Spokojnych, aromatycznych snów 🙂

Zobacz: Lawenda, co sprawia, że uspokaja i oczyszcza?

Aromaterapia na stres
Gdy kupujesz olejek eteryczny

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o