Autofagia, sprzątaczka, która zjada choroby

Autofagia działa jak serwis sprzątający. Na bieżąco oczyszcza komórki z uszkodzonych i chorych części. W trybie awaryjnym, np. podczas infekcji, włącza wyższy bieg i robi generalne porządki. Super ważne jest sprzątanie mitochondriów, naszych mini fabryk energii.

Autofagia to samozjadanie śmieciowych składników komórki. Pani Autofagia, nasza super sprzątaczka, wchodzi do akcji, gdy organalle komórki są uszkodzone. Organelle to działy komórki, które mają zadanie do wykonania. Jak oddział wojska, który rzucany jest na określony na odcinek frontu.

Popsute organelle robią bałagan i przeszkadzają w utworzeniu sprawnych struktur komórkowych.

Czyste i uporządkowane komórki sprawnie porozumiewają się między sobą. Brudy ze sprzątania, czyli niedziałające części komórek pani Autofagia niszczy, oddając je na pożarcie lizosomom – elementom komórek, które zawierają enzymy trawienne. Ich zadaniem jest trawić makrocząsteczki.

Resztki po pożarciu brudów trafiają na przemiał. Organizm wykorzystuje je jako źródło energii lub przerabia na nowe struktury komórkowe.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Pani Autofagia sprząta codziennie, by utrzymywać komórki w porządku. Jest to jednak usługa wybiórcza. Pani Autofagia czyści te miejsca, które tego wymagają.

Sytuacja może jednak zrobić się na tyle poważna, że pani Autofagia będzie musiała szybciutko wytoczyć cięższe działa i zrobić generalne porządki. Pani sprzątająca bierze się za oczyszczanie na grubo, po całości, gdy na komórki działają stresujące czynniki.

Co to za czynniki? Głodzenie – odcięcie od dostaw energii, czyli post, w tym przerywany. Również infekcje i promieniowanie jonizujące.

Autofagia ratuje przed chorobami

Pani Autofagia robi robotę, bez której nie jest możliwe utrzymanie zdrowia. Ma kardynalną rolę w ochronie przed chorobami: Alzheimera, Parkinsona, cukrzycą typu II, otyłością, chorobami serca, nowotworami.

Jeśli autofagia nie działa prawidłowo, coś zawodzi w tym mechanizmie, ryzyko zachorowania szybuje.

Przyczyną choroby Parkinsona na przykład jest niemożność przeprowadzenia mitofagii w chorych neuronach. Mitofagia to zjadanie całego mitochondrium komórki w procesie autofagii. Mitochondrium zaś to część komórki, która odpowiada za utlenianie. To takie elektrownie, czy siłownie – wytwarzają energię dla ciała. Dzięki nim ciało żyje.

W ogóle autofagia jest niezbędna w czyszczeniu neuronów, ponieważ nie potrafią się same zregenerować. Jeśli pani Autofagia przychodzi sprzątać coraz rzadziej, co zachodzi częściej wprost proporcjonalnie do wieku, to neurony przestają się między sobą komunikować. Zakończenia nerwowe stają się zwyrodniałe i zanikają.

autofagia dba o czystość komórek
Autofagia porządkuje wnętrze, zewnętrze możemy umyć sami

Autofagia dla wątroby i każdego innego organu

Wątroba wybitnie potrzebuje sprzątania, gdyż sama ogarnia oczyszczanie z toksyn. Gdy w komórkach gromadzą się uszkodzone organelle, wątroba choruje. Powiększa się, wchodzi w stan zapalny, aż wreszcie może ulec zwłóknieniu.

Autofagia potrzebna jest również sercu. Zwłaszcza wtedy, gdy jest ono zmuszone do większego wysiłku.

Mięśnie również muszą być uprzątane przez panią Autofagię. Zaleganie nieczystości może prowadzić do chorób nerwowo-mięśnowych.

Układ pokarmowy niedostatecznie wyczyszczony ze złogów także zaczyna niedomagać. Zapada na choroby, które trudno się leczą, np. Leśniowskiego Crohna. W tym przypadku zawodzi ksenofagia, czyli prawidłowa eliminacja bakterii patogennych, która powinna zajść w lizosomach. Wskutek zaburzeń autofagii bariera w jelitach zapewniająca odporność nie działa jak powinna.

Następny organ, który potrzebuje wizyt pani Autofagii, to trzustka. Jej prawidłowe działanie w pewnym stopniu zależy od skutecznej pracy pani Autofagii. Bez oczyszczania trzustka może nie wydzielać tyle insuliny, ile potrzeba. Natomiast nie zauważono wpływu autofagii na wydzielanie soków trzustkowych do trawienia (działanie zewnątrzwydzielnicze trzustki).

Nerki to kolejny narząd wymagający regularnego sprzątania. Ma ono wpływ na podocyty, które stanowią barierę filtracyjną. Gdy Autofagia się leni, kłębki nerkowe nie filtrują właściwie osocza krwi.

Jakby tego było mało płuca też nie mogą działać bez autofagii. Gdy autofagia w komórkach gruczołowych płuc i trzustki jest upośledzona, ludzie chorują na mukowiscydozę.

autofagia, zapobiega nowotworom

Autofagia – co czyni z nowotworami?

Z jednej strony Autofagia sprząta, by nie dopuścić do powstania guzów. Z drugiej – blokuje usuwanie tych, które powstały. Paranoja.

Sęk tkwi jednak w szczególe – jak autofagia wpłynie na nowotwór, zależy od stopnia natężenia tego procesu.

W nowotworzeniu kluczem jest mitofagia, czyli czyszczenie mitochondriów. Czyste mitochondrium, sprawnie utleniające, chroni przed stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to wałęsające się po ciele wolne rodniki. Otwierają one drogę do uszkodzeń genomu, mutacji powodujących wzrost aktywności onkogenów. Jednocześnie zmniejszają aktywność genów powstrzymujących nowotwór.

Komórki nowotworowe potrzebują dużo energii i składników budulcowych. Autofagia paradoksalnie może im to zapewnić. Tylko wtedy jednak, jeśli jej procesy zachodzą w normalnym, standardowym trybie. Jeśli natomiast nasza autofagia podkręca obroty, lata z odkurzaczem jak transie, to zabija guzy.

Pani sprzątająca Autofagia jest niezbędna każdej komórce ciała.

Serwis sprzątający działa wydajniej w czasie postu przerywanego. Dlatego post ma zbawienny wpływ na ciało, w tym system nerwowy. Neuerotycy, ludzie depresyjni, nie powinni dokładać sobie stresu, jedząc na okrągło i przeszkadzając pani Autofagii w realizacji usług.

Zobacz, jak post przerywany wpływa na depresję: Post przerywany działa na depresję.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o