Chroniczne zmęczenie – gdy lekarz mówi, że wszystko w normie

Chroniczne zmęczenie dręczyło pewną 50-letnią kobietę na tyle długo, że postanowiła zwierzyć się z tego problemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Lekarz ów zlecił typowe w przypadku zmęczonych kobiet w średnim wieku badania, ale nic – jego zdaniem – nie wykazały. Kobieta natomiast dalej cierpiała dopóki inny doktor nie wpadł na trop.

Chroniczne zmęczenie jest równie powszechne, co bagatelizowane. Być może właśnie dlatego, że wszyscy wokół są zmęczeni, nikt nie bierze tego poważnie.

Zmęczona? Wyśpij się, odpocznij, zrelaksuj. Nie jedz tego, jedz tamto.

Nasza bohaterka jednak musiała czuć, że jej chroniczne zmęczenie nie jest uzasadnione przesileniem wiosennym czy przepracowaniem. Wyniki badań krwi jednak nie zaniepokoiły zbytnio lekarza.

Jedynie poziom czerwonych krwinek był odrobinę poniżej normy. Żelazo pozostawało w normie, podobnie jak poziom witaminy B12 (wynosił 322 ng/ml, podczas gdy widełki zamykają się w wartościach 200-900).

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Niedobór witaminy B12 objawia się:

 • chronicznym zmęczeniem
 • dezorientacją
 • demencją
 • depresją
 • trudnościami z utrzymaniem równowagi
 • szybkim biciem serca
 • trzęsącymi się, drętwiejącymi rękami i stopami
 • słabą pamięcią
 • suchością w ustach

Wyniki badania B12 we krwi kobiety był w porządku. Anemia także nie wchodziła w grę ze względu na prawidłowy poziom żelaza. Dlaczego więc żyła w cieniu chronicznego zmęczenia?

Kobieta złożyła więc wizytę innemu lekarzowi, który zlecił badanie ferrytyny oraz kwasu metylomalonowego. Ferrytyna wypadła bliżej dolnej granicy, natomiast stężenie kwasu okazało się przekroczone.

To był dowód, że w organizmie pięćdziesięciolatki brakuje B12. Mimo, że jej stężenie w osoczu krwi było prawidłowe. Test kwasu metylomalanowego z moczu jest czulszy, pokazuje poziom witaminy w tkankach.

Badanie to powinno być zlecane, gdy z testów krwi wynika, że witaminy B12 nie jest za dużo, choć jej stężenie wciąż mieści się w standardach.

Zmęczenie w wyniku niedoboru B12

Witaminy B12 może być za mało ze względu na trudności z jej wchłanianiem w przewodzie pokarmowym. B12 jest potrzebna do produkcji czerwonych krwinek ( u kobiety było ich trochę mało). Również do sprawnego działania układu nerwowego. B12 można czerpać z mięsa, nabiału, ryb.

Jak to się dzieje, że witamina B12 nie jest wchłaniana? Może to wynikać z następujących zaburzeń:

 1. Nieprawidłowa produkcja czynnika wewnętrznego w wyściółce żołądka. Czynnik wewnętrzny wiąże się z B12 w jelicie cienkim. Wytwarzanie czynnika wewnętrznego może nie przebiegać prawidłowo, gdy organizm sam siebie atakuje – człowiek zapadł na chorobę autoimmunologiczną.
 2. Jelito cienkie po operacji, wtedy B12 nie ma gdzie łączyć się z czynnikiem wewnętrznym.
 3. Choroba Crohna-Leśniowskiego, czyli chroniczny stan zapalny w jelitach.
 4. Ścisła wegańska dieta.

Kobieta, której towarzyszyło wieczne zmęczenie, otrzymała zalecenie suplementacji B12 podjęzykowo. Efekty było widać już po 7 dniach. – Mam ochotę tańczyć! – uradowała się.

Sprawdź: Zmęczenie nadnerczy, objawy i pogromcy mitów

Chroniczne zmęczenie ma przyczynę, ale nie wszystkim chce się jej szukać

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie ma ochoty szukać przyczyny, to pozostanie ona nie odkryta, choć de facto jest widoczna jak na dłoni. Wystarczy złapać trop w postaci subtelnych sygnałów ze wstępnych wyników morfologii i połączyć go z objawami. Drążące, szukające przyczyny podejście reprezentuje medycyna funkcjonalna.

Badanie witaminy B12 z krwi może być niemiarodajne. Około połowa osób, które mają objawy braku kobalaminy (B12) przechodzi morfologię bez zastrzeżeń pod tym względem.

Oprócz testu kwasu metylomalanowego wskaźnikiem niedoboru B12 może być też wysoki poziom homocysteiny. Rośnie ona również przy braku kwasu foliowego.

Uzupełnianie kobalaminy kapsułkami uznaje się za efektywne, nawet jeśli w żołądku brakuje czynnika wewnętrznego, który wspomaga wchłanianie B12 w przewodzie pokarmowym.

Kobieta otrzymała właściwą pomoc i rozwiązanie problemu chronicznego zmęczenia. Ile osób jednak tkwi w obezwładnieniu, nie będąc właściwie zdiagnozowanymi co do powodu?

Chroniczne zmęczenie - olejek eteryczny, np. pomarańczowy koi i orzeźwia. Kilka kropel na bransoletkę z lawy wystarczy na wiele godzin. Na pewno nie rozwiąże problemu niedoboru witamin, ale rozjaśni dzień.
Chroniczne zmęczenie – olejek eteryczny, np. pomarańczowy koi i orzeźwia. Kilka kropel na bransoletkę z lawy wystarczy na wiele godzin. Na pewno nie rozwiąże problemu niedoboru witamin, ale rozjaśni dzień.

Historia została opisana w materiałach ClinicalRound, która zajmuje się szkoleniami z zakresu medycyny funkcjonalnej.

Tutaj jest więcej informacji o B12 i badaniu jej poziomu.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o