Co na ból głowy? 9 naturalnych recept bez paracetamolu

Co na ból głowy? 9 naturalnych recept
Co na ból głowy? 9 naturalnych recept

Ból głowy często nachodzi spiętego, introwertycznego nerwusa. Może być napięciowy, migrenowy czy klasterowy. Co na to poradzić, gdy ból głowy znów nie daje Ci żyć, a nie chcesz brać po raz kolejny środka przeciwbólowego?

Może zastanawiasz się, czy domowe recepty na ból głowy są tak samo skuteczne jak painkiller z apteki czy kiosku na dworcu kolejowym? Otóż można się przekonać o tym jedynie samodzielnie, w doświadczeniu.

Ból głowy może mieć różne nasilenie. Dopiero się wykluwać bądź w pełni rozkwita. Może mieć różne przyczyny.

W przypadku introwertycznych nerwusów bóle głowy wyzwalają zwykle trudne dla nas sytuacje, nadmiar bodźców, przeciążenie pracą, spięcie mięśni na karku.

Życie boli.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Jedno jest pewne – z tabletkami przeciwbólowymi nie można przesadzać. Raz, że zaczynasz łykać je jak cukierki, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy bólu głowy. Chyba nie chcesz cierpieć na polekowy ból głowy? Dwa – mają skutki uboczne. Cierpieć od nich może m. in. układ pokarmowy.

Na ten przykład kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna na dłuższą metę niszczy śluzówkę w żołądku i dwunastnicy. Wpływa też na układ krwionośny, zwłaszcza krzepnięcie krwi – rozrzedza krew. Z powodu aspiryny mogą krwawić dziąsła, możliwy jest wypływ krwi z układu moczowego, nosa.

Gdy więc czujesz, że ten potwór się zbliża i zastanawiasz się, co na ból głowy wziąć, spróbuj pierw naturalnych recept. Może w ogóle nie trzeba będzie wyjmować tabletki przeciwbólowej z opakowania.

Poznaj gagatków – rodzaje bólów głowy

Napięciowy ból głowy – najczęściej spotykany, stresowy, chroniczny. Rozwija się do pewnego momentu i potem trwa, trzymając głowę w kleszczach. Mija po pewnym czasie.

Klasterowy ból głowy – najcięższy, rzadziej spotykany. Ból jest intensywny, palący, usadowiony za oczami. Potrafi trwać kilka tygodni, nawet miesięcy. Odpuszcza na długi czas i znów atakuje.

Migrenowy ból głowy – migrena może trzymać przez kilka godzin, jak nie dni. Przychodzi kilka razy w miesiącu. Odczuwa się wtedy wrażliwość na światło, zapachy, hałasy. Może chcieć się wymiotować. Boli żołądek, odrzuca od jedzenia.

Czasami bóle nie są jednorodne, objawy mogą się mieszać.

Co więc na ból głowy, jak nie paracetamol czy inny killer?

Wybierz coś z tego menu naturalnych recept.

1. Magnez

Magnez może powstrzymać nieprzyjemne wrażenia aury przy migrenie. Ten pierwiastek blokuje substancje chemiczne, które są przekaźnikami czucia bólu między komórkami mózgowymi.

Przyjmowanie 200-600 mg magnezu dziennie może zapobiegać bólom głowy. Magnez jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Przedawkowanie może „zaowocować” biegunkami. Wystarczy zmniejszyć dawkę lub sprawdzić, jaki związek magnezu bierzesz. Magnez jemy w solach, tzn. może to być np. cytrynian, mleczan, jabłczan, asparginian magnezu czy chlorek bądź węglan magnezu (te ostatnie nieorganiczne). Jeśli Twój organizm skłania się w kierunku rozwolnień niż zaparć, lepszy jest jabłczan niż cytrynian magnezu.

Poza tabletkami czy proszkiem, magnez jest w wielu produktach żywieniowych: ziarnach, czekoladzie, orzechach, warzywach zielonych, strączkach.

2. Dieta bez glutenu – to może być odpowiedź na pytanie, co na ból głowy

Osoby z niezdiagnozowaną celiaklią cierpią często na migreny. Na bóle głowy można się skarżyć nawet wtedy, gdy ma się nadwrażliwość na gluten.

Spróbuj wyeliminować gluten na 3 tygodnie, a potem powolutku włączaj mączne rzeczy. Zobaczysz, jaki udział mają bułki w Twoich bólach głowy.

3. Olejki eteryczne. Co na ból głowy? Mięta i lawenda

Olejki eteryczne działają poprzez receptory węchowe na śluzówce nosa, potem nerw węchowy aż do mózgu, który otrzymuje sygnały do produkcji określonych hormonów. Poza tym aktywne związki chemiczne zawarte w olejkach przedostają się przez płuca do układu krwionośnego, ogólnie mówiąc.

Mięta ma działanie wychładzające. Jednocześnie powoduje szybsze krążenie krwi i zmniejsza napięcie w mięśniach. Tak właśnie zadziała olejek miętowy wmasowany w skronie.

Lawenda uspakaja, wycisza, stabilizuje nastrój. Jest bezpieczna i sprawdzona.

Olejki można wdychać bądź wcierać w skórę.

Przeczytaj: Olejki eteryczne na objawy depresji

4. Zioła

W migrenach mogą sprawdzić się liście złocienia maruny, zaś lepiężnik zmniejsza stany zapalne po czynnikach chemicznych wywołujących bóle głowy. Lepiężnik pełni też rolę beta blokera, normuje przepływ krwi.

5. Witaminy B

Witaminy B są zaangażowane w tworzenie neuroprzekaźników, np. serotoniny. Brak witaminy z grupy B objawia się właśnie tym, że zastanawiamy się, co na ból głowy byłoby najlepsze.

B complex zawierający silną 8-emkę: tiaminę, ryboflawinę, niacynę, B6, kwas foliowy, B12, biotynę i kwas pantotenowy poprawiają pracę komórek mózgowych, odporność i stan naczyń krwionośnych.

Witamina B2 może zmniejszyć częstotliwość występowania migren i ich siłę, B3 (niacyna) otwiera naczynia krwionośne i ułatwia krążenie w rejonie głowy.

Co na ból głowy? Może spacer...

Co na ból głowy? Może spacer…

6. Co jeszcze na ból głowy? Picie

Woda i to, zawiera dużo wody – owoce i warzywa:
– seler
– rzodkiewki
– kapusta surowa
– cukinie
– arbuz
– melon, szpinak
– bakłażan
– pomarańcze

Co sobie zamarzysz, byle wodniste. I smaczne.

Odwodnienie prowadzi do bólu głowy oraz kłopotów z koncentracją.

7. Kąpiel

By wypłukać toksyny. Dobra jest gorąca kąpiel na początek, by otworzyć pory skóry, na koniec nieco zimniejsza woda.

Do kąpieli można dodać coś, co zmniejszy napięcie:

– soda
– olejki eteryczne
– ocet jabłkowy

8. Rozciąganie mięśni

Siedzenie w napięciu przez długi czas bezdyskusyjnie prowadzi do bólów głowy. Mięśnie w okolicach karku wiążą się w supeł. Co na to poradzić? Rozruszać się i rozciągnąć. Sposobów jest wiele, każdy wie, co lubi.

9. Co ponadto na ból głowy

Możesz spróbować refleksologii, akupunktury, by zrównoważyć energie w ciele, masaży olejami.
Dobry jest też zwykły kompres na czoło.

Można też samodzielnie zrobić sobie sesję akupresury: masować z zamkniętymi oczami palcem wskazującym i środkowym punkty tam, gdzie zaczynają się brwi, blisko nosa. Sprawdzony sposób na napięciowy ból głowy.

Ból głowy może też przejść, gdy położysz się w cichym, zaciemnionymi miejscu.

Tak więc, niech Cię głowa nie boli 🙂

A może jeszcze spojrzyj: Jedzenie antystresowe, czyli genialna 7-ka

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o