Czakry: ezoteryczne bajki, czy czegoś nie wiemy

Czakry – ich istnienia nie dowiedziono naukowo. To ta sama półka pojęć, co energia życiowa, dusza, czy wpływ negatywnej i pozytywnej energii słów wypowiadanych pod adresem słoików z ryżem. Jedni się śmieją, inni czują, że coś w tym jest.

Czakry to centra energetyczne organizmu. W sanskrycie słowo czakra znaczy „koło”, „dysk”. Energia w czakrach ma krążyć, przepływać. Wstrzymanie przepływu odbija się na samopoczuciu.

Nie ma na to dowodów naukowych. Jednak w połowie lat 70-tych dr Robert Ader przeprowadził eksperyment, z którego wynikało, że myśli mają wpływ na nasz system odpornościowy. Setkę lat wcześniej zrobiono inny ciekawy test. Choremu na astmę dano do powąchania sztuczną różę. Człowiek dostał spazmatycznego ataku kaszlu. A przecież sztuczna róża nie wydziela zapachu. Była to więc reakcja odruchowa.


Dzisiaj nikt nie zaprzecza, że stres, emocje mogą manifestować się w chorobach. Wiadomo, że nie są jedynym czynnikiem, który je wywołuje. Pozytywnemu myśleniu przyklaskuje się jednak bez zastrzeżeń, gdy ktoś zapadnie na zdrowiu. Pytanie tylko, dlaczego dopiero wtedy.

Gdy czakry są aktywne i wibrują, czujesz równowagę, spokój i pełnię. Tak się dzieje, gdy uczucia, siły życiowe, umysł, poczucie „ja”, rozumienie przez umysł są nakarmione i zrównoważone.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Czakry – energetyczne węzły komunikacyjne

W medycynie wschodu przyjmuje się, że energia życiowa (chi, prana) płynie przez ciało, od czakry, do czakry. Czakry zaś są kołem młyńskim, toczą strumień energii dalej.

Przez czakry przebiegają kanały energetyczne w ciele zwane w sanskrycie nadi (w medycynie chińskiej określa się jako meridiany). Jest ich aż 72 000. 7 głównych czakr ułożonych jest na linii od krocza do czubka głowy.

Na przepływach energetycznych bazują techniki akupunktury, akupresury, czy masażu Shiatsu, także praktyka jogi, Tai-chi, Quigong.

Czakry umożliwiają przepływ energii między tkankami ciała a tym, co niematerialne, duchowe. Np. jeśli masz niską samoocenę, jesteś ciągle niepewna, to Twoje plecy są zaakrąglone, jakbyś przybierała pozycję obronną, wystraszonego dziecka. W tym przypadku czakra serca może być niezrównoważona, pozbawiona energii. Przejawia się to jednoczesnym pragnieniem miłości jak i niemożnością jej przyjęcia. Dodatkowo lękiem przed odrzuceniem. Fizyczne cierpienie kumulowane jest w barkach, szyi.

Zablokowane czakry przejawiają się w depresji, przybiciu, poczuciu, że coś jest nie tak. Uwolnienie energii w czakrach jest możliwe przez praktykę jogi, usunięcie napięć w ciele, poprawienie sylwetki. W ogóle przez dążenie do harmonii, poprawianie dobrostanu

Czakry - ich wibracja wyrażona jest kolorem. To po prostu informacja o stanie energii w danym węźle energetycznym.
Czakry – ich wibracja wyrażona jest kolorem. To po prostu informacja o stanie energii w danym węźle energetycznym.

Kolory czakr

Kolory, które przypisuje się czakrom, odzwierciedlają częstotliwości fal, które odbieramy zmysłem wzroku jako kolor. Kolor to fala elektromagnetyczna, podróżująca przez przestrzeń. W zależności od długości fali i jej częstotliwości (czyli tych przerw w drganiach mierzonych w nanometrach, na pewno nie jest to naukowe wytłumaczenie, ale niech będzie) widzimy różne kolory

Czerwony (czakra podstawy, korzenia) to najdłuższa fala, jednocześnie o najniższej wibracji. Na przeciwnym końcu skali jest fiolet, który kojarzony z czakrą czubka głowy. Fiolet ma wysoką częstotliwość, a fala jest najkrótsza.

Czakra podstawy, podparcia

Kolor: czerwień
Położenie: krocze, podstawa kręgosłupa
Związana z podstawowymi potrzebami człowieka – przetrwania i bezpieczeństwa. Odpowiada na pytanie, czy pewnie się czujemy pod względem spraw domowych, finansowych, rodzinnych?
Niedobór energii: niepewność, poczucie zagrożenia, długotrwałe kłopoty rodzinne, niemożność zaspokojenia potrzeb życiowych, niskie poczucie własnej wartości, nałogi.
Na poziomie fizycznym: bóle krzyża, rwa kulszowa, choroby autoimmunologiczne.
Przywrócenie równowagi: czerwień w kolorach: ubraniach, jedzeniu, kamieniach. Olejki eteryczne: ylang ylang, drzewo sandałowe, paczuli, cynamonowy, wetiwerowy, gałka muszkatołowa.

Czakra sakralna

Kolor: pomarańczowy
Położenie: między pępkiem a genitaliami
Związana z fantazjami seksualnymi, relacjami z przyjaciółmi, partnerami.
Niedobór energii: nadmierna wrażliwość, poczucie winy, szukanie spełnienia w seksie, posiadaniu rzeczy.
Na poziomie fizycznym: bóle krzyża, rwa kulszowa, choroby ginekologiczne, urologiczne, osłabienie potencji.
Przywrócenie równowagi: Olejki eteryczne: różany, pomarańczowy, mandarynkowy, paczuli, jaśminowy. Pomarańczowe jedzenie, napoje, kamienie

Czakra splotu słonecznego

Kolor: żółty
Położenie: powyżej pępka, dołek podsercowy, splot słoneczny
Związana z wyborami życiowymi, identyfikacja siebie, ego, żywioł ognia, palące pragnienie.
Niedobór energii: uzależnienie od opinii innych, pochwał, szukanie potwierdzenia u innych – czy moje decyzje są słuszne?
Na poziomie fizycznym: niestrawność, dysfunkcja nadnerczy, wątroby.
Przywrócenie równowagi: uczenie się, kolor żółty w ubraniach, kamieniach i jedzeniu. Olejki eteryczne: cytrynowy, koper włoski, świerkowy.

Czakra serca

Kolor: zielony/różowy
Położenie: centrum klatki piersiowej, kręgosłup na wysokości serca
Związana z miłością do siebie i innych, związki, wybaczanie, współczucie, rób, co Ci serce dyktuje.
Niedobór energii: zależność od innych, gonienie za potrzebą miłości, jednocześnie lęk przed odrzuceniem, zdradą.
Na poziomie fizycznym: zaburzenie krążenia, choroby płuc, astma, napięcia w karku i szyi.
Przywrócenie równowagi: spędzanie czasu z bliskimi i naturą. Jedzenie, napoje, ubranie i kamienie w kolorach czakry. Olejki eteryczne: sosnowy, eukaliptusowy, jaśminowy, różany, ylang ylang.

Czakra gardła

Kolor: niebieski
Położenie: gardło, u podstawy szyi
Związana z komunikacją z innymi i ze sobą. Umiejętność wyrażenia słowami uczuć i dyskusji. Otworzenie drogi do wyższej świadomości.
Niedobór energii: niemożność wypowiedzenia swoich uczuć, konstruktywnej rozmowy. Uczucie związania języka, niechęć do mówienia.
Na poziomie fizycznym: choroby gardła, chrypa, bóle gardła, choroby tarczycy, owrzodzenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł. Mówienie monotonnie, ochryple.
Przywracanie równowagi: śpiew, rozmowy. Niebieskie kamienie, ubranie, jedzenie. Olejki eteryczne: rumiankowy, bergamotowy, drzewo herbaciane.

Czakra trzeciego oka

Kolor: indygo
Położenie: między brwiami
Związana z intuicją, mądrością, połączeniem ze wszechświatem.
Niedobór energii: strach, słuchanie negatywnych podszeptów umysłu, tkwienie w przeszłości, oderwanie od teraźniejszości. Niszczące myśli, szukanie przeszkód.
Na poziomie fizycznym: bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, trudności w nauce.
Przywracanie równowagi: medytacja, przebywanie w ciszy. Kamienie w kolorze indygo. Olejki eteryczne: paczuli, lawenda, cedrowy.

Czakra korony, szczytowa

Kolor: biały/złoty/fioletowy
Położenie: ciemię, szczyt głowy
Związana z duchowym oświeceniem, zrozumieniem iluzoryczności świata, zachwyt, jedność, powrót do przeżywania uczuć zdumienia i zatopienia w zachwycie tak, jak w dzieciństwie. Pogodzenie ze sobą i światem.
Niedobór energii: brak zaangażowania, odmowa akceptacji, że istnieje wyższa świadomość. Skupienie na sprawach materialnych, jednocześnie jednak zadawanie sobie pytania: czym jest moje życie, co tutaj robię? Wyczerpanie. Zawierzenie się sile ego.
Przywrócenie energii: dopuszczenie marzeń, powrót do myślenia intencjonalnego, spisywanie intencji. Fioletowe, białe i złote kamienie, ubranie, jedzenie. Olejki eteryczne: mirrowy, lawendowy, kadzidłowy.

Czakry obrazują kolory tej bransoletki do olejków eterycznych. Czy nie miło mieć ze sobą taki osobisty dyfuzor do podręcznej aromaterapii?
Czakry obrazują kolory tej bransoletki do olejków eterycznych. Czy nie miło mieć ze sobą taki osobisty dyfuzor do podręcznej aromaterapii?

Na koniec

Może kiedyś nauka rozpozna temat kanałów energetycznych i czakr i nikt nie będzie miał wątpliwości, że energia rządzi tym, co materialne.

Na marginesie: koreańscy naukowcy wstrzyknęli specjalny barwnik w miejsca, wykorzystywane do akupunktury. Miał on kolorować meridiany. Zabarwił cienkie sploty linii naczyń krwionośnych w miejscach meridianów.

W innym doświadczeniu wykorzystano tomograf. Pokazał on sieć mikro naczyń krwionośnych, które były zagęszczone w punktach, odpowiadających mapie stworzonej przez dawnych, chińskich speców od akupunktury.

Źródła:

Joga, anatomia i praktyka, Nicola Jenkins i Leigh Brandon.

Światło jogi, B.K.S. Iyengar

Także to. 

Również to.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o