Egzema znika pod wpływem tłuszczu i kwasu

Egzema i co z nią zrobić? Niespodziewanie ulgę, gdy skórę dręczy egzema, mogą przynieść dwa produkty do kupienia w markecie. Nie na receptę. Z tym, że tłuszcz kokosowy musi być nierafinowany, pachnący kokosem. A ocet powinien mieć matkę. Ojca nie musi mieć.

Egzema zwana jest też zapaleniem skóry, skórą atopową. Zresztą nomenklatura nie jest aż tak istotna jak kwestia, jak się uwolnić od cierpienia. Jak wyprowadzić skórę ze stanu zaczerwienienia, ran, swędzenia i zaognienia i wprowadzić w stan ukojenia i wygładzenia?

Olej kokosowy i ocet jabłkowy mogą pomóc, ale gwarancji nikt dać nie może. Leczyłam skórę jednego z domowników, na której siadła egzema – całą w strupach, zaognioną pod wpływem wysokich temperatur na zewnątrz, mieszanką oleju kokosowego i sody, czasami z kroplą olejku herbacianego. Mieszanka działała chłodząco, trochę jakby nałożyć na skórę masę miętową. Ocet jabłkowy pomagał mniej, ale nie mogę zaprzeczyć, że przyczynił się do wyzdrowienia skóry.

Olej kokosowy może dać ulgę, bo jest:

– antywirusowy
– antygrzybiczny
– antybakteryjny

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Może więc zapobiegać stanom zapalnym, zmniejszać świąd.

Z kolei ocet jabłkowy łagodzi i redukuje zapalenie, chroni przed infekcjami, działa też przeciw rozrostowi niepożądanych drobnoustrojów. Równoważy kwasowość skóry. Egzema może więc zmniejszyć się pod wpływem octu jabłkowego. Z moich doświadczeń wynika, że miał on słabsze działanie i odegrał mniejszą rolę w leczeniu rozdrapanej skóry.

W USA ponad 30 mln ludzi zostało zdiagnozowanych jako posiadających skórę atopową. Co ciekawe egzema występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ile w Polsce jest osób, które zawstydza i denerwuje stan skóry? Nie znalazłam konkretnych danych.

Egzema – olej ją

Czarodziej, który poprawia stan skóry z egzemą i kryje się w oleju kokosowym, zwie się kwasem laurynowym. Stanowi 40% wszystkich kwasów tłuszczowych, z których składa się olej kokosowy. Kwas laurynowy znajduje się również w mleku kobiecym. Naukowcy od dawna wiedzieli, że chroni on niemowlęcą skórę przed egzemą.

Jeśli serio traktujesz prozdrowotne właściwości oleju kokosowego w przywróceniu skórze normalnego wyglądu, to kup olej nierafinowany. Inaczej nazywa się go tłoczonym na zimno. Wyciska się go bez użycia wysokich temperatur i chemii (heksan – rozpuszczalnik) tak, jak w przypadku olei rafinowanych. Olej nierafinowany zachowuje więcej składników – polifenoli, tokoferoli, steroli, a także skwalenu – składnika lipidowego skóry o właściwościach przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Olej nierafinowany ma delikatny smak i zapach kokosa. Ten rafinowany jest bezwonny, co może mieć znaczenie w kuchni. Po olej kokosowy nierafinowany można spokojnie skierować kroki do pierwszego z brzegu dużego marketu.

Badań naukowych potwierdzających kojący oraz antywirusowy, antygrzybiczy i antybakteryjny wpływ oleju kokosowego jest w internecie sporo.

Olej należy nakładać 2 razy dziennie na skórę. Nie ma ograniczeń w jego stosowaniu. Gdy skóra jest w lepszym stanie można go wsmarowywać zapobiegawczo.

egzema

Egzema egzemą, ale zapach kokosa i smak jest boski

Egzema kontra ocet jabłkowy

Jeśli odczyn skóry ma pH poniżej 7.0 to skóra jest kwaśna, jeśli jest ono wyższe – zasadowa. Najlepiej, by skóra miała pH 5.0.

Ludzie, których dotyka egzema, mają zwykle skórę pH wyższym niż ci, którzy nie chorują. Poziom pH skóry ma związek ze stanem jej mikrobioty, czy flory bakteryjnej skóry, która zabezpiecza ją przed infekcjami.

Kosmetyki – szampony i żele, nawet zwykła woda – zwykle podnoszą pH skóry. W efekcie egzema wchodzi do akcji. Ocet jabłkowy, który jest delikatnie kwaśny, pomaga skórze dążyć do stanu równowagi kwasowo-zasadowej.

Ocet jabłkowy, co udowodniono w badaniach, wywiera wpływ na bakterie pałeczki okrężnicy, gronkowca złocistego i drożdżaki.

Jak używać octu jabłkowego, gdy chcesz rozkazać: egzema, „out of my skin”?

– wziąć kąpiel z dodatkiem 2 szklanek octu. Moczyć się 20 minut.
– użyć octu nałożonego na wacik jak toniku.
– korzystać z octu jak z kosmetyku nawilżającego – dodaj 1 łyżkę octu do 1/4 szklanki oleju kokosowego i wymieszaj.
– robić okłady z 1 łyżki octu jabłkowego rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Nasączoną gazę czy ręcznik należy przyłożyć do zaognionej skóry i przykryć folią. Zostawić na 3 godziny, a nawet całą noc. Taki okład jednocześnie nawilża i przeciwdziała szkodliwym mikroorganizmom.

Ocet jabłkowy pełnię możliwości pokaże, jeśli wybierzesz butelkę z tym niefiltrowanym. Najlepiej, by zawierał matkę. To kożuszek z celulozy i kwasu octowego. Przyspiesza fermentację.

Spróbuj octu i oleju na zdrową skórę, może odetchniecie razem – ona i ty.

Na marginesie artykułu: gdy trapi Cię egzema, leczniczo działa sen, więc sprawdź sposoby na bezsenność. 

Drugie na marginesie: opryszczka może poddać się przeciwwirusowemu olejowi kokosowemu, skoro o nim piszemy w kontekście skóry. Warto też przeczytać ten tekst: opryszczka na ustach – 10 domowych sposobów.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o