Gen depresji nie istnieje

Gen depresji to fałszywy trop. Naukowcy odrzucili możliwość zrzucenia odpowiedzialności za depresję na geny, czy grupę genów. Są bardziej skłonni uważać, że ryzyko depresji zależy od wielu czynników, być może również genów.

Gen depresji został rozpracowany przez badaczy z University of Colorado Boulder. Sprawdzili oni materiał badawczy zebrany przez 25 lat poszukiwań kandydatów na gen depresji. Wybrano 18 najbardziej podejrzanych genów.

Naukowcy zestawili dane setek tysięcy ludzi z depresją z informacjami o kandydatach na gen depresji. Okazało się, że wytypowane geny nie miały większego wpływu na ujawnienie się depresji niż każdy inny gen.

Pewne jest jedno, mimo, że genu depresji nie znaleziono. Przychodzimy na świat, żeby tańczyć. Całe życie to taniec – raz muzyka jest smutna, raz wesoła i skoczna. Każdy na wejściu dostaje buty – jedni super dostosowane do tańca, wygodne i miękkie. Inni muszą śmigać w trampkach, wyszczerzonych zębami oderwanej podeszwy. Jedni są piękni, zdrowi i bogaci, innym urody poskąpiono, zdrowie szwankuje a na koncie wyświetla się żenujące 15 zł. Słabe geny, można rzec. I odetchnąć z ulgą. To geny, nie Ty.

Jednak otwarte jest pytanie, co zrobisz z tym pakietem startowym, który dostajesz. To samo pytanie można zadać sobie w każdej chwili, nie tylko na początku drogi. Ok. nawet jeśli gen depresji jakimś cudem istnieje, co mogę zrobić, jeśli go mam? Poddać się, czy tańczyć, jak umiem? Tu się kryje haczyk.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Wracając do owiec, czyli genów.

Leku na gen depresji nie ma

Brak potwierdzenia teorii o genie depresji to zła wiadomość dla producentów leków na depresję. Gdyby zidentyfikowano gen czy geny depresji można byłoby wyprodukować lekarstwa, bazujące na informacjach o tych genach.

Pomysł z genami depresji był podważany już od dawna ze względu na brak dowodów. Jednym z kandydatów na gen depresji był SLC6A4, który bierze udział w transporcie i przetwarzaniu serotoniny w mózgu.

20 lat temu stwierdzono, że posiadanie krótszego wariantu genu SLC6A4 naraża człowieka na większe ryzyko depresji. Wzmacnia się ono, gdy jako dziecko przeżył on coś raniącego, obciążającego psychicznie.

Gen budził nadzieję na stworzenie leku, który wykorzystywałby białka SLC6A4. Można byłoby wtedy mieć lek bez skutków ubocznych.

Na gen depresji typowano też gen białka p11, który jest związany z receptorami serotoninowymi w komórkach. Innym, który wzięto na tapet, był gen transportera serotoniny w krótszym wariancie – SERT i dłuższym – SERT-I. W mózgach osób, które mają oba warianty poduszka podwzgórza, miejsce w mózgu, w którym odbywa się uporanie z negatywnymi emocjami, jest o 20% większa.

Badania, które miały dowieść istnienia genu depresji, często obejmowały niewielkie próby badanych. To trochę tak jak z bajką o nowych szatach cesarza. Cesarz jest nagi – mówią otwarcie badacze. – W koncepcji o genach depresji nie ma nic, jest pusta. Tylko ci, którzy pragną coś w niej zobaczyć, mówią, że widzą dowody.

Duże próby

Naukowcy przeanalizowali dane o genach osób z depresją na podstawie od 60 000 do 400 000 próbek od firm, zajmujących się badaniami genetycznymi.

Nie znaleźli zależności między 18 kandydatami na genotyp depresji a występowaniem depresji, również z uwzględnieniem traumatycznych przeżyć w dzieciństwie.

Nie oznacza to jednak, że należy w ogóle zarzucić badania nad zależnościami między depresją a genetyką. Po prostu ten związek może nie być tak prosty jak nam się wydaje. Poza tym wystąpienie depresji zależy od wielu innych czynników.

Depresję ma lub miewało około 300 mln ludzi na świecie, w tym 1,5 mln Polaków.

Geny to kawałki DNA, które rządzą różnymi funkcjami organizmu. Np. wytwarzaniem białek. To taki zestaw instrukcji, który określa, jak wyglądamy i jak się zachowujemy.

To taki news, puzzle, dorzucony do obrazu pt. Czym jest depresja.

Na deser: Depresja objawy – pytasz Googla. Jak z niej wyjść bez leków?

Źródło

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o