Jak działają olejki eteryczne i mieszanki na stres

Jak działają olejki eteryczne? Zacznijmy od tego, że stosuje się je na 3 sposoby: smarowanie, wdychanie i ewentualnie picie. To ostatnie może być bardzo niebezpieczne, dlatego nie wolno tego robić na własną rękę. Która metoda jest najskuteczniejsza i jak olejki działają na nasz organizm?

Jak działają olejki eteryczne – zależy od metody aplikacji. Olejki eteryczne wchłaniają się w różnym stopniu w zależności od sposobu, w jaki z nich korzystamy. Najskuteczniej byłoby je pić. Ciało przyswaja wtedy nawet 95% związków chemicznych zawartych w olejkach. Tyle tylko, że doustna aplikacja olejków to duże ryzyko. Niektóre działają niezwykle silnie (oregano, nawet cytrusy). Poza tym tanie olejki mogą zawierać sztuczne dodatki.

Drugim sposobem jest wdychanie olejków eterycznych, np. za pośrednictwem dyfuzora czy nawet zwykłej parówki wodnej. W tym przypadku do tkanek trafia 30-70% tego, co jest w olejkach.

Smarowanie olejkami to najmniej skuteczna metoda. Przez skórę ciało jest w stanie przyswoić tylko 1-10% związków chemicznych z olejków. Przeciętnie jest to 5%.

Jak działają olejki eteryczne?

Zobaczmy, co się dzieje, gdy wdychamy olejki eteryczne. Po pierwsze nerw węchowy otrzymuje sygnał, który przekazuje mózgowi. Odbywa się to bardzo szybko – zapach może oznaczać zarówno przyjemność jak i zagrożenie. Rozpoznanie aromatu wyzwala więc emocje. Zależą one od wielu czynników – doświadczeń z przeszłości, kultury, nawet wieku.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

To jest oprogramowanie, z którym żyjemy. Z jednej strony ułatwia orientację w regułach rządzących otoczeniem. Z drugiej wiąże i usztywnia, bo zamyka w przekonaniu, że myśli i emocje to wszystko, co mamy. Co więcej, że mają one monopol na prawdę. Jesteśmy w stanie dostrzec i zrozumieć tylko tę, którą nam podsuwa oprogramowanie. Do brzegu jednak.

Zapach kojarzy się nam często z wydarzeniami z przeszłości, z uczuciami (uczucie to coś długotrwałego, stałego, emocja zalewa nas szybko jak fala, potrafi też szybko odejść, by znów wrócić. Uczucie to miłość, a emocja to stan zakochaństwa, motyle w brzuchu na widok ukochanego). Związek zapachu z emocjami może pomagać w terapii olejkami eterycznymi.

Jak działają olejki eteryczne – pokonują barierę krew-mózg

Składniki olejku eterycznego przedostają się do mózgu za pomocą błon śluzowych i nerwu węchowego. Nerw węchowy przechodzi przez kość między jamą nosową i czaszką. Pokonują więc barierę krew-mózg. Jest to możliwe, ponieważ cząsteczki związków zawartych w olejkach są bardzo małe i jednocześnie rozpuszczalne w płynach. Przyswojenie ich przez mózg zajmuje kilka minut, ale dzieje się szybciej niż w przypadku wchłaniania olejków eterycznych przez układ trawienny.

Gdy związki eteryczne, tak je nazwijmy, znajdą się już w mózgu, mogą uruchomić wydzielanie substancji neurochemicznych, które regulują nastrój, działają uspokajająco i rozluźniająco. Mogą też wpływać bezpośrednio na komórki mózgowe.

Ze względu na przenikanie substancji eterycznych do mózgu zdarzają się bóle głowy, gdy za długo wdychamy olejki lub inne zapachy.

Co się dzieje po tym, jak olejki eteryczne wchłoną się już w mózgu? Są przetwarzane i wydalane, jak wszystko inne – przez krew, limfę, za pośrednictwem wątroby i nerek.

Neuroprzekaźniki plus emocje = efekt tego, jak działają olejki eteryczne

Efekt stosowania olejków eterycznych wymyka się standardom, ponieważ to wypadkowa dwóch składowych. Tego, jakie emocje wywołuje u nas zapach (nie do przewidzenia) oraz startu wydzielania neuroprzekaźników (łatwiejsze do przewidzenia).

Wg Roberta Tisseranda, specjalisty od olejków eterycznych i aromaterapii, nie ma jednego olejku, który lubiliby wszyscy. Najbardziej lubiane są olejki cytrusowe, ale nie jest regułą, że każdego będą cieszyć.

Mieszanki olejków eterycznych na stres

Na deser przepisy na mieszanki antystresowe.

Opierają się one na bazie z oleju i wosku. Zacząć więc należy od zrobienia smarowidła bazowego: wymieszać 50 ml oleju bazowego (migdałowy lub jojoba) z 1 dużą łyżką oleju kokosowego i 2 dużymi łyżkami wosku.

To proporcja na 90 ml smarowidła. Resztki można wykorzystać do innych przepisów.

Na stresujące momenty

Do 10 ml smarowidła bazowego dodać:

2 krople olejku jaśminowego
2 krople olejku ze słodkich pomarańczy
1 kroplę olejku szałwiowego

Wymieszać. Smarować klatkę piersiową w stresujących momentach. Wdychać głęboko aromat.

Na ból głowy

Do 20 ml mikstury bazowej dodać:

6 kropli olejku lawendowego
4 krople olejku rozmarynowego
3 krople mięty pieprzowej
2 krople eukaliptusa

Nakładać na skronie, w miejscach, gdzie można wyczuć puls i na środek czoła.

Może Cię zainteresuje: Olejek eteryczny z rozmarynu na pamięć, już u Szekspira.

Na lepszy humor

Do 10 ml mieszanki bazowej dodać:

1 kroplę lawendy
1 kroplę bergamotki
1 kroplę szałwii

Smarować klatkę piersiową, kiedy potrzebujesz poprawy nastroju. Ciesz się aromatem.

Olejki eteryczne nie powinny zawierać żadnych sztucznych dodatków. Wiesz już, że związki chemiczne w nich zawarte przekraczają barierę krew-mózg. Dlatego warto stosować najczystsze olejki, które wcale nie łatwo dostać w sklepie. Poza tym są droższe niż te najczęściej spotykane. Kosztują co najmniej kilkadziesiąt złotych za buteleczkę.

Miłej aromaterapii antystresowej!

Źródło to materiały edukacyjne z serwisu Roberta Tisseranda.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o