Jak przetrwać upał bez klimatyzacji, 19 sposobów na ochłodę

Jak przetrwać upał, kiedy nie masz do dyspozycji klimatyzacji? Są na to sposoby. Przecież starożytni Egipcjanie nie mieli klimatyzatorów. Wystarczy trochę inwencji, lodówka, nie zawadzi ryż lub gryka.

Jak przetrwać upał, gdy nie dość, że się denerwujesz, to jeszcze gorąco pogarsza sytuację? Na dodatek w domu nie ma klimatyzacji. Może to plus, a nie minus, bo klimatyzacja w upał często prowadzi do chorób.

Jest parę sposobów na to, by schłodzić się w gorący czas.

Jak przetrwać upał – pościel, wiatrak, woda

  1. Wybierz pościel z naturalnego materiału

Zapomnij w upały, najlepiej na zawsze, o pościeli z poliestru, materiałów udających satynę, czy jedwab. W upał kleją się do ciała, nie pozwalają skórze oddychać. Najlepiej sprawdza się bawełna, najmilsza w dotyku jest bawełna egipska.

2. Włóż pościel do lodówki

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Najlepiej zapakuj ją wcześniej do plastykowej torebki, by nie przeszła zapachem jedzenia. Następnie włóż ją do zamrażarki na kilka-kilkanaście minut. Po wyjęciu będzie przyjemnie zimna, choć – wiadomo – w upale szybko się ogrzeje.

3. Ustaw wiatrak w oknie

Wiatrak może mielić powietrze w dowolnymi miejscu pomieszczenia, ale można sprytniej wykorzystać jego możliwości. Wystarczy ustawić go w oknie tak, by wypychał ciepłe powietrze z pokoju na zewnątrz. Można też ustawić wiatrak na trasie przelotu powietrza między oknem a pokojem. Wtedy najskuteczniej można wykorzystać „chłodne” strumienie powietrza.

4. Zmocz prześcieradło

To jest sposób egipski. Trzeba zmoczyć prześcieradło lub ręcznik w zimnej wodzie i użyć jako przykrycia. To może być ekstremalne doświadczenie zarówno dla Ciebie jak i materaca. Warto więc przykryć się najpierw suchym prześcieradłem, a dopiero jako następnej warstwy użyć tego mokrego.

5. Zrezygnuj z obcisłych piżam

Najlepiej w upał spać w luźnych ubraniach. Niektórzy idą o krok dalej i śpią saute. Zdania na ten temat są jednak podzielone. Przeciwnicy spania nago twierdzą, że luźna piżama wchłania pot i dzięki temu skóra jest chłodniejsza i suchsza.

6. Lodowa klimatyzacja na poczekaniu

Postaw płaską miskę wypełnioną kostkami lodu z zamrażarki przed wiatrakiem. Łopatki urządzenia zabiorą zimno znad miski i rozprowadzą rześką bryzę po wnętrzu.

7. Natychmiastowe ochłodzenie pod kranem

Potrzebujesz szybko się ochłodzić? Podstaw wnętrza nadgarstków pod zimną wodę z kranu. Możesz też przyłożyć tam paczki z lodem czy mrożonkami. Szybko schładza się też kar, łokcie, kostki nóg i miejsca za kolanami.

8. Śpij samotnie

Obecność drugiej osoby niewątpliwie podgrzewa atmosferę, ale w upały raczej nie o to chodzi.

9. Hamak

Spanie w hamaku, wokół którego powietrze swobodnie krąży, może być rozwiązaniem, o ile da się go powiesić w mieszkaniu.

10. Pij chłodną wodę przed snem

W czasie snu, pocąc się, stracisz jej sporo. O odpowiednie nawodnienie trzeba dbać nie tylko w upalne dni, ale i noce.

Jak przetrwać upał – prysznic, prąd i ziarna

11. Bierz chłodny prysznic

Nie tylko dlatego, żeby się umyć. Również po to, by schłodzić ciało i zmyć pot. W gorące dni dobrze jest brać prysznic częściej niż zwykle.

12. Śpij nisko

Im bliżej podłogi, tym chłodniejsze powietrze. Dlatego czasami w upał pomaga przeniesienie materaca na podłogę.

13. Wyłącz światła

Żarówki wydzielają ciepło, nawet te o niskim zużyciu energii. Staraj się więc nie oświetlać maksymalnie pomieszczenia, gdy tego nie potrzebujesz.

14. Zimna kurtyna w oknie

Zawieszenie w oknie zmoczonego w zimnej wodzie prześcieradła, działa jak kurtyna chłodząca. Powietrze przenikające przez nią będzie miało niższą niż na zewnątrz temperaturę.

15. Nie piecz ciasteczek

Nagrzany piekarnik potrafi podnieść temperaturę w domu. To ostatnia rzecz, której życzysz sobie w upały. Poza tym w upał lepiej jeść mniej, częściej i lżej niż wcinać gorące ciastka.

16. Mocz nogi

Na stopach i kostkach znajdują się miejsca, w których mierzy się tętno. Przez nie można szybko schłodzić ciało. Dlatego dobrym pomysłem jest moczenie nóg w zimnej wodzie, lub przykładanie do stóp zimnych okładów.

17. Wyłącz urządzenia z prądu

Zwykle tego nie zauważamy, ale w upał może to mieć znaczenie. Każde włączone urządzenie elektryczne generuje trochę ciepła. Gdy jest duszno i walczymy o każdy powiew chłodu, warto odłączyć nieużywane sprzęty od zasilania.

18. Śpij jak orzeł

Rozciągnij ramiona i nogi tak, jak orzeł skrzydła. W ten sposób będzie Ci chłodniej i wygodniej. To drugi powód, dla którego lepiej spać w upał osobno.

19. Kompres z zimnych ziaren

Jeśli upały się nie kończą, można pokusić się o zrobienie poduszki wypełnionej ziarnami gryki. Nie nagrzewa się ona tak, jak bawełna czy poliester. Można też nasypać ziaren ryżu do skarpety, zawiązać, wrzucić do zamrażarki. W ten sposób powstaje lodowaty kompres, który można przyłożyć w miejsca strategiczne dla szybkiego schładzania organizmu.

Osoby znerwicowane mogą mieć kłopot z nieprzespanymi nocami. Upał jeszcze to pogarsza. Zatroszcz się o siebie.

Źródło

A gdy masz kłopot ze snem z powodu nerwów: Sposoby na bezsenność, gdy wszędzie bajają o lawendzie

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o