Jod na niedoczynność tarczycy – szkodzi czy leczy?

Jod na niedoczynność tarczycy jest polecany tak często jak olej rycynowy na guzy. Zresztą nie tylko na niedoczynność, ale w ogóle na zaburzenia pracy tarczycy. Masz tarczycę? Bierz jod. Nawet jak już nie masz, też bierz. Tymczasem z jodem można przesadzić. Za dużo i za mało – obie wersje mogą zaszkodzić. Zwłaszcza, gdy zapominasz o selenie.

Jod na niedoczynność tarczycy może pomóc. Sprawa jednak nie jest prosta – uzupełnij jod i tarczyca wróci do normalności. Wiele zależy od dawki jodu i poziomu selenu, który chroni przed negatywnymi skutkami działania jodu.

Sól z jodem – jod na niedoczynność ze skutkiem ubocznym

Niedobory jodu są powszechną przyczyną niedoczynności tarczycy. Dodawanie jodu do soli stołowej miało ograniczyć występowanie tego zaburzenia, ale okazało się bronią obosieczną. W krajach, gdzie w sklepach jest sól z dodatkiem postaci jodu liczba chorób autoimmunologicznych tarczycy wzrosła, np. dotyczy to np. Grecji, Turcji, Chin.

Nadmiar jodu w formie suplementów może zwiększyć ryzyko, że organizm zacznie niszczyć własną tarczycę. Jod ogranicza działanie enzymu TPO (thyroid peroxidase, peroksydaza tarczycowa). Enzym ten jest potrzebny do produkcji hormonów przez tarczycę. TPO dołącza atomowy jod do aminokwasu o nazwie tyrozyna. W efekcie powstają hormony tarczycowe.

Jednocześnie ograniczenie podaży jodu może wyciągnąć tarczycę z niedoczynności. W jednym z badań tarczyce prawie 80% pacjentów z Hashimoto odzyskały normalne funkcje po zmniejszeniu dostaw jodu.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Przyjmowanie jodu może być ryzykowne dla osób z Hashimoto i innym chorobami autoimmunologicznymi tarczycy, o ile nie zadbają o ilość przyjmowanego selenu.

Jod na niedoczynność – selen

Tarczyca produkuje 2 hormony: T4 i T3. T4 to hormon pasywny, który zawiera 4 atomy jodu. T3 to hormon aktywny, który ma 3 atomy jodu. Żeby uruchomić metabolizm w komórkach i tkankach musi wydarzyć się przemiana. Polega ona na przekształceniu nieaktywnego T4 w aktywny T3. Jak to się dzieje? Enzymy, w skład których wchodzi selen, usuwają atom jodu z hormonu T4. Dzięki temu zmienia się on w T3.

Zmiana zachodzi w zależności od potrzeb organizmu. Tak przynajmniej powinno być, gdy w ciele jest wystarczająco dużo selenu.

Ocenia się, że 20% Europejczyków ma niedobór selenu. Dzienna dawka jest szacowana na 55 mikrogramów. Na deficyty narażeni są wegetarianie i weganie.

Selenu jest mało tam, gdzie ziemia jest w niego uboga. Tak, jak w Polsce.

Co więcej – zapotrzebowanie na selen rośnie, gdy w organizmie za dużo jest rtęci i innych metali ciężkich. Selen wiąże się z atomami rtęci i tworzy nieszkodliwy związek, który może być wydalony.

To dobrze, bo selen w ten sposób chroni nas przed skutkami obecności metali ciężkich. W efekcie jednak selenu zaczyna brakować do zapewnienia właściwej pracy tarczycy.

Z selenem i jodem jest jak z innymi pierwiastkami i minerałami – często chodzą ze sobą w parze i wpływają wzajemnie na swoje działanie, np. miedź i cynk, sód i potas, wapń i witamina D3. Żaden nie funkcjonuje niezależnie od pozostałych. My zaś mamy niebezpieczną tendencję do łykania wyizolowanych suplementów, nie patrząc całościowo na równowagę, do której organizm zawsze dąży.

U szczurów, które dostawały duże dawki jodu, a nie otrzymywały selenu, rozwinęło się wole. Te zaś, którym dawano selen, wola się nie „dorobiły”.

Selen chroni przed szkodliwym działaniem jodu. Niedoczynność tarczycy z powodu niedoboru jodu powinna być leczona jodem uzupełnionym o selen.

Jod na niedoczynność tarczycy – jak zbadać, ile jodu jest w ciele?

Zwykłe badanie moczu może nie dać dokładnego wyniku. Realny obraz dałoby badanie moczu zbieranego przez dobę po podaniu dużych dawek jodu. W przypadku niedoboru jodu w moczu powinno znajdować się go mniej niż standardowo. Będzie to oznaczać, że organizm wchłonął pierwiastek, bo go potrzebuje.

O takie badanie może być trudno, dlatego ludzie często na własną rękę zaczynają tzw. protokół jodowy. Polega on na podawaniu bardzo małych dawek jodu (np. ok. 300 mcg jodu dziennie) i stopniowym ich zwiększaniu. Równolegle bierze się 200 mcg selenu na dzień. Dla ochrony przed skutkami działania jodu.

W odbudowywaniu braków jodu można dojść powoli aż do 50 mg jodu dziennie. Jednak aż tak duże dawki (zwykle nie zaleca się więcej niż 1100 mcg jodu dziennie, to dawki amerykańskie) mogą być przyjmowane tylko pod okiem specjalisty. Jod w dużych ilościach powoduje wzrost TSH, co może być interpretowane mylnie jako objaw nadczynności tarczycy.

Co ciekawe u osób z niedoczynnością tarczycy często nie wykrywa się przeciwciał. Być może wynika to z faktu, że ich system odpornościowy jest tak zduszony, że nie już ich nie produkuje.

Jod był kilkadziesiąt lat temu powszechnym lekarstwem, między innymi na rozrzedzenie flegmy. Jednak trzeba z nim postępować szalenie ostrożnie przy chorobach tarczycy.

Może Cię zainteresuje: Właściwości maca, czy Twój estrogen i tarczyca będą zadowoleni?

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o