Kawa kuloodporna, co to jest i jak zrobić?

Kawa kuloodporna to napój dla entuzjastów diety ketogenicznej. Do zwykłej kawy dodaje się tłuszcz: masło, olej kokosowy, także inny, specjalny, odchudzający tłuszcz. To baza do wariacji i ulepszeń. Po co dodawać tłuszcz do kawy? Napój daje uczucie sytości i wpisuje się w zasady keto.

Kawa kuloodporna to prosty napój. Spełnia wymagania diety keto, w której największy udział w puli kalorii ma tłuszcz (70-90%). W drugiej kolejności zaś białko (np. 20%). Celem jest przestawienie organizmu na czerpanie energii z tłuszczu zamiast z węglowodanów i glukozy.

Przeczytaj więcej o diecie ketogenicznej: Ketoza leczy i odchudza. Jak dieta ketogeniczna zrobiła karierę?

Dieta ketogeniczna ma ograniczać skoki insuliny. Tłuszcz to jedyny składnik odżywczy, który nie podwyższa tego hormonu. To ważne dla osób odchudzających się i takich, które chcą, by ich ciało wyglądało jędrniej.

Jak kawa kuloodporna wpływa na insulinę?

Insulina ogranicza poziom cukru we krwi. Nadmiar zaś przerabia na tłuszcz. Ten, który wystaje zza paska.

To nie koniec. Insulina nie pozwoli spalić tłuszczu, o ile będzie nieustannie krążyła w ciele. Będzie zaś nieustannie produkowana pod wpływem kolejnych dostaw węglowodanów.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

To problem w wielu dietach, bo ogólnie jemy za dużo węglowodanów pod różnymi postaciami.

Stała obecność insuliny przez długi czas oznacza insulinooporność. Komórki zamykają się na dostęp dużych ilości insuliny i cukrów. Wtedy możemy czuć ssanie na kolejne dawki węglowodanowego pożywienia. Dlatego, że komórki muszą dostać porcję paliwa z glukozy, choć jednocześnie blokują się na duże ilości insuliny i glukozy.

Paranoja, nieprawdaż?

Prawdaż, bo sami sobie fundujemy te sprzeczności. Organizm próbuje się bronić.

Dieta keto przerywa ten zakręcony proces, ponieważ stopuje wydzielanie insuliny. Dzięki temu organizm może odetchnąć i w spokoju spalić tłuszcz, przerabiając go na ciała ketonowe.

Co ma kawa kuloodporna do spalania tłuszczu?

Przepis na kawę kuloodporną polega na dodaniu do niej masła lub masła ghee (klarowanego). Najlepiej od krów wypasanych na łąkach. Jeśli ktoś ma do niego dostęp na Marszałowskiej ulicy, szerokiej arterii warszawskiej. Jeśli nie, to musi zadowolić się tym, co ma.

Oprócz masła dodaje się jeszcze brain octane oil, kwas kaprylowy, oczyszczoną formę trójglicerydu. Tłuszcz ten ma mniej kalorii niż standardowe oleje. Organizm metabolizuje go szybko w ciała ketonowe.

Alternatywą jest olej MCT (medium-chain triglyceride), czyli kwas kaprylowy i kapronowy, który wygląda jak śmietanka. Również szybko przekształca się w energię, jednocześnie ułatwia przyswajanie wapnia, magnezu i witaminy E. Ogranicza też rozrost bakterii i wirusów.

Tłuszcze tego typu nie muszą być przerabiane przez wątrobę zanim dostaną się do krwi.

To znaczy, że ciało błyskawicznie otrzymuje z nich ketony – źródło energii.

Kawa sama w sobie, nie tylko kawa kuloodporna, może zwiększać wytwarzanie ketonów.

Jednak kawa kuloodporna na śniadanie może być lepszym pomysłem niż zwykła czarna z mlekiem.

Efekty picia kawy kuloodpornej:

 • podkręca spalanie tłuszczu,
 • daje energię na dłużej,
 • daje poczucie sytości na dłużej,
 • lepiej się po niej myśli.

Kawa kuloodporna jest korzystna nie tylko w diecie keto, ale także w poście przerywanym. Obfite posiłki mocno podnoszą insulinę. Nawet jeśli zawierają niewiele węglowodanów.

Jedząc kilka, np. 3 mniejsze posiłki w oknie jedzeniowym, możemy ustabilizować poziomy insuliny. Kawa kuloodporna wspiera taki schemat żywienia.

Jak działa kawa kuloodporna?

Zmartwisz się, ale może nawet zatrzymywać utratę kilogramów. Dlatego, że dzięki niej organizm przyzwyczaja się do diety ketogenicznej. Kawa bogata w tłuszcz może podnieść insulinę.

Z drugiej strony jednak wypita rano stopuje głód na dość długo. Może więc ułatwić przejście na post przerywany. Kiedy nie jest się super głodnym rano, można przesunąć zjedzenie śniadania na później. W tej sposób w sumie można ograniczyć ilość jedzenia w oknie przeznaczonym na konsumpcję.

Kawa z tłuszczem pomaga też organizmowi przyzwyczaić się do diety keto, a konkretnie do spalania tłuszczu. To znaczy, że z czasem organizm będzie potrzebował mniej tłuszczu.

Jak wiedzieć, że to już ten moment, że metabolizm wszedł na ketogeniczne tory?

 • czujesz się lepiej na keto,
 • coraz łatwiej Ci przetrwać przerwy między posiłkami bez głodu,
 • nie masz zachcianek na słodkie,
 • masz dużo energii,
 • nie odczuwasz zmęczenia po posiłkach.

Gdy masz takie „objawy” lepiej zastąpić połowę tłuszczu MCT, brain octane oil lub tłuszczu kokosowego śmietanką.

Z czym i jak zrobić kawę kuloodporną?

Na początek baza:

2,5 czubatych łyżeczek zmielonych ziaren kwy
1-2 łyżeczki brain octane oil lub MCT lub po prostu oleju kokosowego
1-2 łyżeczki niesolonego masła lub ghee

Zrób kawę jak zwykle, potem dodaj powoli tłuszcz. Zblenduj wszystko razem.

Do podstawy można dodać:

 • wanilię
 • l-teaninę (aminokwas, który pomaga się skupić i wyciszyć)
 • cynamon

Na marginesie gorący napój z tłuszczem to nie współczesny wynalazek. W Mongolii pije się herbatę z tłuszczem i solą. Kawa kuloodporna została wypromowana przez Dave’a Aspreya, przedsiębiorcę i promotora swoich zasad odżywiania. Inspiracja pochodziła z Tybetu – od herbaty z masłem z mleka jaków. Nazwa kawa kuloodporna pochodzi od nazwy firmy Aspreya.

To co, próbujesz kawy kuloodpornej na śniadanie?

Źródło

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o