Kurkuma właściwości antydepresyjne i złote mleko

kurkuma właściwości andydepresyjne plus złote mledko dla dobrego przyswajania
Kurkuma właściwości andydepresyjne plus złote mledko dla dobrego przyswajania

Kurkuma i jej właściwości antydepresyjne wynikają z działania antyzapalnego. Nie patrz jednak wąsko. Kurkuma to skarbiec, w którym kryje się nawet ponad 300 czynnych substancji antybakteryjnych, antyguzowych i antyoksydacyjnych.

Królowa jest jednak tylko jedna – kurkumina, która odpowiada za moc leczniczą kurkumy, w tym jej właściwości antydepresyjne.

Kurkumina, polifenol, działa przeciwutleniająco. Stres oksydacyjny zaś, czyli powstały w czasie spalania, to podłoże degeneracji komórek, w tym nerwowych. Co to jest stres oksydacyjny? Zbyt duża ilość wolnych rodników krążąca w Twoim ciele. Każdy z wolny rodników ma luźny elektron, który szuka okazji, by połączyć się z elektronem jakiejkolwiek komórki. Jeśli piratowi uda się wedrzeć na podkład i zabrać elektron komórce, to marna sprawa dla komórki. Zostaje ona uszkodzona, czasami nawet aż po samo DNA.

Antyoksydanty to świetni goście, komórkowi dobrzy Samarytanie. Oddają swój elektron, by elektron wolnego rodnika mógł się z nim połączyć.

Wolne rodniki powstają podczas oddychania, jedzenia. To odpady, które trzeba wydalać. Jeśli za mało jest antyoksydantów do wychwytywania, wolne rodniki niszczą organizm.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Oprócz działania przeciwutleniającego, chroniącego przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniem komórek, kurkuma i jej właściwości antydepresyjne obejmują wpływ na komórki nerwowe.

O tym, że stan zapalny i depresja mają związek pisze się w artykule Dieta antydepresyjna, w której burak i jajko to sztos

Regeneracja + przekaźniki na humor

Kurkumina wpływa na regenerację komórek nerwowych nawet w takich sytuacjach, jak amputacja kończyny, czy uszkodzenie nerwu. Badania wprawdzie dotyczyły gryzoni, ale pozwalają na dalsze poszukiwania zastosowania kurkuminy.

Zbadano też wpływ kurkuminy na komórki macierzyste. Wykąpanie ich w wyciągu z kurkuminy spowodowało, że namnożyło się ich o 80% więcej niż na próbce, która nie zetknęła się z kurkuminą.

To dobra prognoza w perspektywie leczenia chorób układu nerwowego (Alzheimera, stwardnienie rozsiane).

Kurkumina może przywracać też prawidłowe poziomy neuroprzekaźników potrzebnych do szczęścia: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny (ten ostatni odpowiada za mobilizację do działania).

Tu jest złote mleko.

Kurkuma właściwości antydepresyjne – efekty po 4 tygodniach

Na efekty przyjmowania kurkuminy trzeba poczekać kilka tygodni. Pewne badanie pokazało, że objawy depresji stały się mniej odczuwalne po 4 tygodniach, a po kolejnych 4-ech jeszcze bardziej się zmniejszyły.

Jak przyjmować kurkumę, by leczyła? Kurkumę można jeść codziennie jako przyprawę. Jedna łyżeczka dobrej jakości, bogatej w kurkuminę kurkumy, powinna mieć wystarczająco kurkominoidów. Przy czym ocenia się, że w łyżeczce kurkumy kurkuminy stanowią ok. 5% objętości. Natomiast w suplementach kurkumina powinna mieć 95% udział.

Kurkumina jednak słabo przyswaja się w układzie pokarmowym. Piperyna, czyli substancja czynna czarnego pieprzu wzmacnia działanie kurkuminy podczas trawienia. W jednym z badań dowiedziono, że kurkuma z czarnym pieprzem najlepiej zadziałała na osoby w depresji. Czarny pieprz może zwiększać moc działania kurkuminy nawet 4000-krotnie.

Radzi się jeść 1/4 łyżeczki, ok. 20 mg piperyny wraz z 500 mg kurkuminy 3 razy dziennie. Można przyjąć jednorazowo aż 8 g kurkuminy bez konsekwencji dla organizmu. Zatem kurkumina jest dość bezpieczna i trudno ją przedawkować.

Jednak kurkuma to silna przyprawa. Można zareagować na nią bólem brzucha, mdłościami i wymiotami.

Przeciwwskazaniem do przyjmowania kurkuminy jest ciąża, kamienie w woreczku żółciowym czy drogach żółciowych, również niskie ciśnienie krwi.

Kurkuma właściwości antydepresyjne dostają super mocy wraz z pieprzem – złote mleko

Kurkuma właściwości antydepresyjne – złote mleko

Jeśli nie jesteś fanem kapsułek do łykania, zainteresuje Cię złote mleko z kurkumy, pieprzu, miodu i oleju kokosowego, a także odrobiny imbiru w proszku i ziarna kardamonu na bazie mleka krowiego lub roślinnego ma więcej smaku.

Złote mleko robi się 15-20 minut.

  1. Najpierw zagotowuje się ostrożnie mleko-bazę. Żeby nie wykipiało. Kto chciałby czyścić kuchenkę z przypalonego mleka?
  2. Zmniejsz ogień czy moc grzania do minimum.
  3. Do pykającego mleka dosyp kurkumy, imbiru, kardamonu. Kurkumy tyle, ile przyjmiesz do żołądka. Resztę dobierz sobie do smaku. Można kombinować z dodatkami: cynamon, gałka muszkatołowa.
  4. Pogotuj kilka minut na minimalnym ogniu.
  5. Dodaj pół łyżeczki – łyżeczkę oleju kokosowego.
  6. Zostaw, niech pyka.
  7. Kiedy już widzisz kożuszek i że przyprawy trochę się rozgotowały, dodaj miód. Tyle, ile chcesz.
  8. Na końcu popieprz.

Złote mleko można wypić przed snem. Rozluźnia.

Źródło:

https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/2014-11/can-curcumin-solve-depression

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o