Lawenda, co sprawia, że uspokaja i oczyszcza?

Lawenda, służy ludziom od tysięcy lat, a oni dalej nie wiedzą o niej zbyt wiele. Olejek z lawendy to unikatowa kombinacja nawet 100 związków chemicznych, pośród których linalol i jego pochodne grają główną linię melodyczną. Skuteczność olejku zależy od rodzaju lawendy.

Lawenda obmywa z chorób i przynosi ukojenie rozedrganym nerwom. Może dlatego łacińska nazwa rośliny – lavandula – wywodzi się ze słowa „mycie”, „obmywanie”. Polska, ludowa nazwa również nawiązuje do ablucji – czyszczecz. Jest też inna, wdzięcznie brzmiąca – bławatka.

Zapach i kolor tej rośliny kojarzy się łóżkiem, poduszką i Prowansją, choć słynie z niej również chorwacka wyspa Hvar.

Co w lawendzie działa i jak? O działanie uspokajające i przeciwlękowe podejrzewa się linalol, alkohol monoterpenowy (stanowi ok. 37% olejku) oraz jego pochodną, octan linalolu (35%).

Wykonuje się różne badania i eksperymenty na myszach, szczurach, także ludziach. Jednak trudno o niezbite przeprowadzenie dowodu, które substancje (a jest ich w lawendzie nawet 100) i w jaki sposób wpływają na człowieka.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Dowiedziono jednak, że lawenda – oprócz napięć na tle nerwowym – radzi sobie skutecznie z niektórymi bakteriami i grzybami oraz ma parę innych właściwości fajnych dla nas zdrowotnie.

Linalol lawendy uspokaja, ale tylko prawdopodobnie

Linalol znajduje się nie tylko w lawendzie, ale też w innych pachnących roślinach: mięta, liście laurowe, cynamon, drzewo sandałowe, cytrusy, bergamotka.

Alkohol ten wraz ze swoimi octanami działa na myszy hipnotycznie i antydrgawkowo (badanie z lat 90-tych XX w.). Myszy, które wdychały opary olejku lawendowego, szybciej usypiały (badanie z lat 2000-ych). Olejek z lawendy pozbawił je też z lęku i agresji.

Związek ten wpływa na receptory glutaminowe, związane z wytwarzaniem kwasu glutaminowego istotnego dla działania układu nerwowego. Kwas glutaminowy jest prekursorem GABA (neurotransmitter). Linalol dawał efekt podobny do fenobarbitalu, związku chemicznego z grupy barbituranów, podawanego na sen i uspokojenie.

Olejek z lawendy rozpuszczony w oliwie w proporcji 1:60) kołysał myszy do snu.

W badaniach ustalono też, że olejek lawendowy przenika do organizmu w formie mieszanki z olejem arachidowym wtartej w skórę zwierzaka.

Sprawdzono też działanie lawendy na ludziach. Okazało się, że lawenda rozpylana w sali, gdzie spały osoby z demencją, dawała statystycznie widoczny efekt ułatwionego zasypiania.

Podobnie wypadło też badania na osobach starszych. 8 z 9 osób stwierdziło, że lepiej śpi, a w dzień odczuwa mniejsze napięcie, gdy w sypialniach czuć lawendę.

Uważa się, że to linalol ma działanie sedatywne, czyli takie, że człowiekowi zwisa i powiewa, co się wokół niego dzieje. Jednak nie jest to pewne do końca, bo w wynikach badań często nie podawano składu olejku.

Lawenda lawendzie nie równa

Warto sprawdzić, czy na Twoim olejku jest napisane, z jakiej lawendy jest zrobiony.

Lavandula angustifolia, czyli lawenda prawdziwa (tylko tę uznaje francuska farmakopea, czy oficjalny spis substancji leczniczych) ma wysoką zawartość linalolu. Z kolei lavandula latifolia (lawenda spika) ma wysoką zawartość kamfory, zaś linalolu i jego octanów jest mniej. Natomiast lavandula hybrida plasuje się między dwoma poprzednimi pod względem zawartości linalolu.

Lavendula angustifolia, lawenda prawdziwa – pochodzi z Francji, rośnie na wysokości 600 m nad poziomem morza, na suchych, zasadowych glebach, ma małe kwiatki.

Lavandula latifolia (lawenda spika) jest tańsza i prostsza w uprawie. Daje też sporo olejku. Pochodzi głównie z Hiszpanii.

Lavandula intermedia lub hybrida (lawenda pośrednia) to połączenie lawendy prawdziwej i spiki. Zwie się ją również bękarcią. To gatunek powszechny, łatwy w uprawie i dający dużo olejku.

Olejki wydestylowane z różnych gatunków lawendy różnią się zawartością linalolu, a także lawendulolu (alkohol monoterpenowy) oraz kamfory.

Lawenda na bakterie i grzyby, więc lecz gardło

Olejek z lawendy jest bronią przeciw bakteriom streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc), haemophilius influenzae (pałeczka grypy), staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), sptreptococcus pyogenes (typ paciorkowca). Aktywność tych bakterii stoi za zakażeniami układu oddechowego.

Ogólnie działanie olejku na bakterie i grzyby zależy od jego stężenia, a także od konkretnej bakterii lub grzyba.

Olejek uzyskany przez destylację lawendy nadaje się do leczenia stanów zapalnych w ustach, a także na skórze. Np. w trądziku i łuszczycy, również przy leczeniu ran, również tych, które powstały w wyniku zakażeń ropnych, oraz oparzeń.

Zobacz na marginesie: Olejki eteryczne i 27 polecanych na objawy depresji.

Lawenda, unikatowa kombinacja 100 związków chemicznych dobroczynnych dla człowieka.

Na co olejek lawendowy i jak działa?

 • nerwice, napięcie, napięciowe bóle głowy, stres, bezsenność
 • zaburzenia trawienia (pobudza wydzielanie soków trawiennych, a także żółci)
 • napięcie przed miesiączką
 • rany (działa antyseptycznie)
 • kaszel, ból zatok, katar, przeziębienie
 • pomaga usuwać nieprzyjemny zapach potu (razem z olejkiem herbacianym lub sandałowym)
 • grzybice (smarowanie)
 • odstraszacz na owady
 • ukąszenia owadów
 • choroby skóry
 • choroby układu moczowego (działa moczopędnie)
 • bolące stawy (olejek + spirytus)
 • cellulitis i rozstępy
 • trądzik, ropne zmiany (spirytus salicylowy + olejek lawendowy + olejek herbaciany).

Są jednak przeciwwskazania do używania olejku lawendowego.

Nie jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży (napar z lawendy nie jest zakazany) i karmiących, wrzody, zapalenie żołądka, poważne schorzenia wątroby, nerek.

Czy to w medycynie akademickiej czy „suplementacyjnej”, czy w zielarstwie szuka się niemal zawsze prostego wzoru na rozwiązanie problemu zdrowotnego. Boli? Weź tabletkę z apteki albo znajdź ziółko, które ból uśmierzy. Ewentualnie kup suplement. Rzadko kiedy drąży się przyczynę, chyba, że jest ona łatwa do znalezienia i zlikwidowania.

Złożoność składu chemicznego olejków daje do myślenia. Może nie warto zastanawiać się, który konkretnie składnik działa. Może jest tak, że działa całość i pozbawienie olejku jednego, najmniej istotnego związku zaważy na całościowym efekcie.

Źródła: https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/lavandula-angustifolia
http://rozanski.li/2392/lawenda-lavandula-wlasciwosci-lecznicze-raz-jeszcze/

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o