Migrena – jak złocień maruna pomaga i jak brać?

Migrena nie ustępuje czasami nawet pod wpływem silnych tabletek przeciwbólowych. Aż nie chce się wierzyć, że może ją zwalczyć złocień maruna. Jak działa ta roślina i czy rzeczywiście pomaga? A może to jednak zbyt wygórowane oczekiwania? Sprawdź.

Migrena dotyka kilka procent ludzi, 2 razy częściej kobiety niż mężczyzn. Jak złocień maruna, astrowata roślina o mocy aspiryny, może pomóc w bólu migrenowym?

Złocień maruna uruchamia serię reakcji przeciwzapalnych, rozkurczowych i uspakajających.

Złocień marunę, roślinę z rodziny astrowatych nazywano po łacinie febrifugia, co znaczy odpędzanie gorączki. To średniowieczna aspiryna.

Co ma w sobie złocień maruna, zwana też wrotycz maruną), że może stawić czoła migrenie? Partenolid – to główny składnik laktonów seskwiterpenowych, które znajdują się w olejkach eterycznych i żywicach.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Na marginesie: fachowa nazwa złocienia maruny to tanacetum parthenium. Partenolid i „parthenium” - słowa te nawiązują do Partenonu. Złocień marunę podawano robotnikom, którzy zranili się podczas budowy tej greckiej świątyni bogów. Partenon był gotowy w V p. n. e.

Migrena – jak złocień maruna działa?

Na bóle głowy w typie migrenowym zalecał złocień marunę Dioskurides, starożytny grecki lekarz, botanik i farmakolog.

Partenolid wraz z tanetinem, flawonoidem, który również znajduje się w złocieniu, powstrzymują produkcję prostaglandyn. Hormony te są wydzielane, gdy w ciele toczy się stan zapalny. To one powodują, że skóra wokół rany jest czerwona, a tkanka obrzęknięta. Prostaglandyny nakręcają stan zapalny.

Partenolidy zatrzymują procesy prowadzące do bólu głowy. Robią to tak: hamują działanie receptorów serotoniny (5-HT2A). W rezultacie płytki krwi przestają wydzielać molekuły zapalne, a naczynia krwionośne w mózgu przestają się poszerzać. Jednocześnie partenolidy powstrzymują kurczenie się mięśni gładkich.

Migrena – jak złocień wypada w badaniach?

W badaniach złocień maruna w kontekście migren wypada różnie. Część pokazuje, że roślina wyraźnie pomogła chorym, z innych zaś wynika, że złocień nie dała żadnej ulgi lub tylko niewiele większą niż placebo.

170 osób wzięło udział w pewnym badaniu o działaniu złocienia. Okazało się, że osoby szukające pomocy w złocieniu marunie cierpiały tylko o – uwaga – o 0,6 razy rzadziej na migreny niż uczestnicy badania z grupy kontrolnej.

Może więc złocień maruna ma dobrą opinię nieco na wyrost. Możliwe też, że potrzeba więcej badań na tą rośliną.

Złocień maruna – ile brać na migrenę?

Zaleca się przyjmowanie raz do czterech razy dziennie 100-300 mg dawki suplementu ze złocieniem, przy założeniu, że znajduje się w nim 0,2-0,4% partenolidu.

Można również pić napary ze złocienia lub używać wyciągów alkoholowych, choć te ostatnie poleca się raczej na bóle reumatyczne.

Przyjmowanie złocienia maruny trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem, bo może zmieniać – złocień, nie lekarz – działanie przyjmowanych leków, np. rozrzedzających krew czy na leczenie wątroby.

Na co jeszcze może pomóc złocień maruna?

Oprócz ulgi w migrenach złocień maruna może przysłużyć się na inne sposoby.

Roślina ta ma właściwości:

 • przeciwnowotworowe
  Wg wstępnych badań złocień hamuje rozwój niektórych komórek nowotworowych.
 • przeciwbólowe
  To efekt działania przeciwzapalnego.
 • poprawiające nastrój
  Okazuje się, że złocień maruna ma do zaoferowania coś dla osób, żyjących w wiecznym podenerwowaniu. Badanie na myszach dowiodło, że zmniejszyły się u nich objawy lęku i depresji. Nie ma jednak badań na ludziach.
 • antytrądzikowe
  Partenolid, zmniejszając stan zapalny, łagodzi trądzik. Jednak nie dodaje się wyciągów ze złocienia do kremów, bo partenolid może podrażniać skórę.

Złocień maruna – skutki uboczne

Choć roślina ta jest stosunkowo bezpieczna, to jednak trzeba uważać.

Kto powinien sprawdzić, czy może używać złocienia?

 • kobiety w ciąży (możliwość przedwczesnych skurczy)
 • kobiety karmiące (nie ma badań o wpływie zioła na dzieci)
 • alergicy (zwłaszcza z alergią na takie kwiaty, jak stokrotki, aksamitki, chryzantemy)

Poza tym niewykluczone, że złocień spowoduje biegunki, bóle żołądka, zaparcia, nudności, zawroty głowy, pieczenie w okolicy serca, zmęczenie i zaburzenia miesiączkowania.

Złocień maruna może pomóc na migreny, ale nie ma na to gwarancji.

Dodatkowo w temacie: Co na ból głowy? 9 naturalnych recept bez paracetamolu

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o