7 zaskakujących faktów o nerwie błędnym

Nerw błędny to mistrz ceremonii wyciszenia reakcji stresowej w ciele, którą wywołał współczulny układ nerwowy. Nervus vagus robi jednak o wiele więcej. Niewykluczone, że należałoby go traktować jako punkt wyjścia w wielu chronicznych chorobach cywilizacyjnych. Poznaj 5 faktów o nerwie błędnych, których nawet się nie domyślasz.

Nerw błędny przesyła impulsy nerwowe do każdego organu w ciele. Kontroluje przywspółczulny układ nerwowy. Zobacz, o co chodzi z nerwem błędnym i co robić, gdy stres nie przechodzi: nerw błędny i 16 sposobów, jak radzić sobie ze stresem.

Niedawno odkryto, że nerw błędny to brakujące ogniwo w leczeniu chronicznych stanów zapalnych. Może to oznaczać zmianę w podejściu do leczenia przewlekłych chorób.

Czego nie wiesz o nerwie błędnym? Poniżej znajdziesz 7 mało znanych faktów.

7 faktów o nerwie błędnym i jak ważny jest dla różnych organów

1. Nerw błędny zapobiega stanom zapalnym

Stale tlący się stan zapalny w ciele może prowadzić do chorób autoimmunologicznych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Nerw błędny oplata ścisłą siecią włókien nerwowych wszystkie organy. Ma swoich agentów – sygnalistów wszędzie. Kiedy otrzymuje informację o początku stanu zapalnego – wykrywa obecność cytokin zapalnych lub substancji zwanej czynnikiem martwicy nowotworów (TNF) – powiadamia o tym mózg. Jednocześnie wypuszcza antyzapalne neuroprzekaźniki, które uruchamiają odpowiedź układu odpornościowego.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

2. Pomaga tworzyć wspomnienia

Pobudzanie nerwu błędnego wzmacnia pamięć – takie wnioski wyciągnęli badacze z Uniwersytetu w Wirginii, badając szczury. Stymulacja nerwu błędnego powodowała wyrzut noradrenaliny do ciała migdałowatego. W tym miejscu mózgu odbywa się proces zachowywania wspomnień. Ten fakt może pomagać osobom z chorobą Alzheimera.

3. Nerw błędny pomaga oddychać i dlaczego botoks może być niebezpieczny

Dzięki nerwowi błędnemu wydziela się acetylocholina, neuroprzekaźnik, który między innymi mówi płucom: wdech- wydech. To jeden z powodów, dla których botoksowanie twarzy może być niebezpieczne. Botoks zakłóca wydzielanie acetylocholiny.

Można pobudzić nerw błędny i wzmóc produkcję acetylocholiny przez głębokie oddychanie brzuchem. Także przez wstrzymanie oddechu na 4-8 sekund.

4. Serce Ci wali? Nerw błędny powinien wejść do akcji

Nervus vagus kontroluje częstotliwość bicia serca, przesyłając impulsy elektryczne do tkanki w prawym przedsionku. Tam acetylocholina spowalnia puls. Monitorowanie ilości uderzeń serca w określonym czasie odzwierciedla zarówno stan tego mięśnia jak i pracę nerwu błędnego.

5. Nerw błędny to łącznik między jelitami a mózgiem

O tym pewnie wiesz. Jelita rozmawiają z mózgiem za pośrednictwem nerwu błędnego. To dlatego w brzuchu czujemy nerwy.

Łaskotali go…aż zemdlał. Nerw błędny odpowiedział na łaskotki, jak widać za bardzo.

5. Omdlenie – za mocne pobudzenie nerwu

Najczęstszą przyczyną omdleń jest nadmierne pobudzenie nerwu błędnego. Kiedy ktoś mdleje na widok krwi lub strzykawki, to znaczy, że nerw błędny bardzo dba o tę osobę. Tak bardzo, że stara się ją uchronić przed oglądaniem tych strasznych rzeczy. Obniża więc bardzo mocno puls i ciśnienie. Wtedy może dojść do niedokrwienia w mózgu i fajt, ktoś upada na podłogę. Często po prostu wystarczy usiąść spokojnie i odpocząć.

6. Elektryczna stymulacja nerwu na stan zapalny

Pewien neurochirurg pokazał, jak pobudzając nerw błędny, można zmniejszyć stan zapalny. Próbował tego z powodzeniem zarówno na szczurach jak i ludziach. Potrzebne do tego jest wszczepienie implantu – stymulatora nerwu. To alternatywa do leków farmakologicznych na reumatoidalne zapalenie stawów, ale również inne schorzenia na tle zapalnym.

Pobudzanie nerwu błędnego może przynieść ulgę również w epilepsji. Wszczepianie implantów, które spowodują pobudzanie nerwu błędnego w różnych częściach ciała, to pole popisu dla lekarzy, by mogli pomagać inaczej niż receptą na tabletki.

Źródło

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o