Nerwica serca: jaki zioła i naturalne sposoby zamiast betablokerów?

Nerwica serca – za bardzo się Pani stresuje, mówi lekarz i wręcza receptę na betablokery. Czy nie ma ziół, które mogłyby je zastąpić? Sprawdź 21 ziół i naturalnych sposobów na wyhamowanie reakcji stresowej zwanej nerwicą serca.

Nerwica serca nie ustąpi, dopóki umysł nie przerwie nadprodukcji myśli. Jeśli serce wpada w dygot, brakuje Ci oddechu, w gardle rośnie gula i stajesz na krawędzi paniki możesz ratować się ziołami, które złagodzą te objawy.

Przejawia się owa nerwica serca tak realistycznie, że łatwo ją pomylić z chorobą wywodzącą się z zaburzeń fizjologicznych. To typowa psychosomatyczna zagrywka ego do spółki z umysłem. Tak Tobą zakręcą, że nie wiesz, czy to sen czy jawa.

Kobieta trzydziestoletnia przychodzi do lekarza z kołataniem serca, ściśniętą klatką piersiową i pulsowaniem w skroniach. Przekonana, że serce wyskoczy z klatki żeber i zostawi ją nieprzytomną i bezwładną na posadzce.

Lekarz mierzy ciśnienie i puls. – Ma pani dużo stresu ostatnio? – Jak zawsze – mówi kobieta.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

To nic poważnego, za bardzo się Pani przejmuje. Wyspać się, jeść magnez i brać te tabletki – lekarz już nie patrzy na kobietę, tylko wypisuje receptę na betabloker. Spowolni puls i objawy miną.

Teoria olewania jest zdrowsza

Wrócą jednak, jak tylko kobieta przestanie brać tabletki. Zapomni, że źródłem szalonego lęku jest zatopienie się w grze zwanej matriksem. Bez świadomości, że to gra. Za to z pełnym przekonaniem, że wszystko, co się wokół niej dzieje, to niepodważalna prawda. Jak również, że myśli i emocje, które owe myśli generują są realne.

Szkoda, że nikt kobiecie nie powiedział: nie bierz tego wszystkiego serio. I nikt nie przedstawił jej na przykład wielkiej teorii olewania. Wyszłaby na niej lepiej niż na wielkiej teorii obowiązkowości i rzetelności, którą wpoili jej w dzieciństwie.

Jak objawia się nerwica serca?

Przychodzi dniem i nocą. W sytuacjach stresowych, ale również wtedy, gdy nie ma specjalnego powodu. Wyłania się z ciemnej ściany stresu i atakuje szybko i skutecznie. Może wejść w nawyk. Ciało uzewnętrznia w ten sposób stres. Układ współczulny pracuje nadmiernie (reakcja stresowa), przywspółczulny zaś nieskutecznie go hamuje i wycisza.

Objawy nerwicy serca:

 • kłucie, ucisk, ból w klatce piersiowej, nerwobóle
 • kołatanie serca
 • przyspieszony puls
 • uczucie zamierania bicia serca
 • nieregularne bicie serca
 • duszność
 • dławienie w gardle
 • mdłości
 • panika
 • przyspieszony, płytki oddech
 • szybkie męczenie się, osłabienie
 • zimne poty

Nie ma żadnych zmian w budowie serca, które uzasadniałyby te objawy. Nerwica serca udaje choroby układu krwionośnego, więc ważne, by wykluczył je lekarz.

Jakie zioła na nerwicę serca?

 1. Serdecznik pospolity

Ziele nazywa się tak nie bez przyczyny. Wzmacnia serce i spowalnia szybki puls. Wydłuża fazę rozkurczową pracy serca. Reguluje pracę układu krwionośnego, ponieważ działa rozkurczająco na naczynia krwionośne. Pomaga w zasypianiu.

Dodatkowo serdecznik działa rozkurczająco na jelita, a także macicę. Może się więc przydać w przypadku bolesnych miesiączek.

Jest również żółcio- oraz moczopędny.

Może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Poza tym zaleca się ostrożność kobietom w ciąży i karmiącym

Serdecznik najskuteczniej działa w formie nalewki alkoholowej. Składniki lecznicze serdecznika słabo rozpuszczają się w wodzie.

2. Kwiatostan i owoce głogu

Głóg jest wymarzoną rośliną na wzmocnienie serca. Rozszerza naczynia wieńcowe, poprawia krążenie, reguluje pracę serca, chroni je i wzmacnia. Uszczelnia naczynia krwionośne. Obniża ciśnienie krwi, jak również poziom lipidów i cholesterolu.
U osób z niskim ciśnieniem może je obniżyć jeszcze bardziej.

3. Lawenda

Znana i lubiana. Łagodnie uspokaja, ale również pomaga goić rany i oparzenia, działając przeciwbakteryjnie. Lawenda rozluźnia, działa lekko nasennie, działa przeciwdrgawkowo.

Lawendę można stosować w formie olejku eterycznego. Jeśli jest zupełnie czysty, bez dodatków chemicznych, można go nawet jeść na łyżce miodu (wg Henryka Różańskiego: 4 x dziennie po 4 krople na łyżeczce miodu).

Zobacz: Lawenda, co sprawia, że uspokaja i oczyszcza?

4. Męczennica, inaczej passiflora

Uspokaja, pomaga zasnąć. Odcina od stanów nerwowych. Po syrop z męczennicy można sięgnąć w sytuacjach stresowych. Męczennica działa podobnie jak substancja czynna zawarta w chmielu – lupulina. Hamuje reakcje nerwowe.

5. Ziarna owsa

Owies może działać zdrowotnie. Ziarna stosuje się zapobiegawczo na choroby układu krwionośnego, ale także na nerwice, osłabienie, zmęczenie, depresję. Zwykła owsianka może działać rozluźniająco.

Nerwica serca – ciąg dalszy ziół

6. Kozłek lekarski

Działa rozkurczowo, łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, nerwowe skurcze żołądka. Zapobiega kołataniom serca, napadom duszności. Uspokaja w stresie poprzez swoje rozkurczowe właściwości. Przydaje się w zaburzeniach i kołataniach serca.

7. Rumianek

Ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie i przewodu pokarmowego. Koi i uspokaja. Wspomaga leczenie wrzodów, rozwolnienia, bezsenności, napięcia. Rumianek zawiera flawonoidy, które działają podobnie do benzodiazepinów.

8. Lipa

Łagodnie uspokaja i wzmacnia układ odpornościowy.

9. Melisa

Zioło to można wykorzystać do rozluźniającej kąpieli.

10. Dziurawiec

Olej z dziurawca poleca się na depresję. Szczególnie na początku, gdy jeszcze się nie pogłębiła i nie utrwaliła. Dziurawiec może zadziałać na przyczynę nerwicy serca. Dziurawiec jest często wymieniany, jako zioło antydepresyjne, ale dowody naukowe na tę jego właściwość są słabe.

11. Szyszki chmielu

Tonizują napicie mięśni gładkich jelit i naczyń krwionośnych.

Zioła z całego świata na nerwicę serca

12. Kava kava

W badaniach dowiedziono, że pieprz metystynowy znacząco obniża napięcie lękowe. Uspokaja, ma działanie antydepresyjne.

13. Ginko biloba

Może pomóc w mobilizacji do działania, przerwać pasmo wyuczonej bezradności i unikania podejmowania zadań. Tego dowodzą badania na myszkach.

14. Galphimia glauca

W ludowej medycynie Meksyku zioło to jest uważane za wyciszające stany nerwowe. Zbadano je w pewnej próbie na kilkudziesięciu osobach, porównując efekty do działania lorazepamu. Galphimia glauca nie wypadła gorzej niż lek na receptę.

15. Astralagus, traganek

Wzmacnia w osłabieniu podczas stresu. Rewitalizuje pamięć i poprawia efektywność uczenia się, jeśli pogorszyły się w wyniku chronicznego napięcia nerwowego.

16. Gotu kola

Centella asiatica jest często polecana na stres i depresję. Konkretnie rozluźnia napięcie mięśni, nadaktywność ruchową i nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne.

17. Brahmi (bocopa monnieri)

Zioło to jest kojarzone głównie z pozytywnym wpływem na mózg i jego funkcje, również podczas tresu.

18. Ashwagandha

Wycisza reakcje stresowe. Pomaga w bezsenności. Redukuje stany zapalne. Poprawia funkcje poznawcze.

Inne sposoby na nerwicę serca

19. Magnez

Stopuje reakcje stresowe organizmu. Zobacz, jak to robi: Magnez na stres. Zadziała czy lepiej zjeść czekoladkę?

20. Witaminy z grupy B

Wyczerpanie, depresja, brak sił mogą być związane z brakiem witamin z grupy B. Na przykład witaminy B12 – niełatwo jest sprawdzić, czy w organizmie jest wystarczająca ilość.

Zobacz: Chroniczne zmęczenie – gdy lekarz mówi, że wszystko w normie

21. Jak się ruszasz?

Gdy czujesz, że serce zaczyna kołatać, połóż się na lewym boku. Odciążysz je w ten sposób. Nie wstawaj gwałtownie, nie pochylaj się szybko.

Szacuje się, że nawet jedna trzecia osób, które przychodzą do lekarza z powodu zaburzeń pracy serca, cierpi na nerwicę tego organu. To tylko wycinek całego obrazu, jak stres wpływa na organizm.

https://www.researchgate.net/publication/265671649_Abana_in_Cardiac_Disease_and_Cardiac_Neurosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11554103

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o