Niedobór witaminy B12, choć jesz jej dosyć

Niedobór witaminy B12 częściej występuje u starszych ludzi. Na przykład w USA i Wielkiej Brytanii można się go spodziewać zaledwie u 6% osób w wieku poniżej 60 lat. Jednak odsetek ten rośnie aż do 20% w grupie osób, które przekroczyły ten wiek. Dlaczego witaminy B12 może być za mało, choć człowiek je jej tyle, ile trzeba?

Niedobór witaminy B12 niekoniecznie wynika z faktu niejedzenia mięsa i produktów, pochodzących od zwierząt. Nie tylko weganie powinni się martwić o B12.

B12 może być gromadzona w ciele, głównie w wątrobie. Zapas może wystarczyć nawet na lata.

Jak B12 jest przyswajana? Trzeba zacząć od tego, że w B12 jest dowiązana do minerału, kobaltu. To on jest jej atomem centralnym. Poza tym B12 jest zawsze przyczepiona do białka. By zerwać wiązania białkowe, potrzebny jest enzym białkowy – pepsyna. Pepsyna zaczyna funkcjonować dopiero wtedy, gdy okoliczności w żołądku są sprzyjające.

Żeby aktywować pepsynę, potrzebne jest mocno kwaśne środowisko – pH na poziomie 1-3. Gdy żołądek nie jest wystarczająco zakwaszony, występuje brak witaminy B12. Czyli w żołądku musi być wystarczająco dużo kwasu solnego.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Niedobór witaminy B12 – dlaczego jest za mało kwaśno

Przyczyną „słabego”, jak to kiedyś mówiono, żołądka mogą być różne schorzenia. Na przykład zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka. To nic innego jak wyniszczenie wyściółki żołądka przez ciągły stan zapalny. Skąd się bierze stan zapalny? Z jedzenia latami bezwartościowego, śmieciowego pożywienia. Rujnacja błony śluzowej powoduje, że pepsyna nie będzie się w niej aktywować.

Niedobór witaminy B12 – operacje

Po zabiegach chirurgicznych może spaść poziom witaminy B12. Jednym z zabiegów, który może spowodować, że problem ten nie rozwiąże się samoistnie, jest tzw. ominięcie żołądkowe. To sposób leczenia otyłości, polegający na podzieleniu żołądka na dwie części. Do użytku zostaje dopuszczona jedna, mniejsza. Ominięcie wymaga też innych zmian w przewodzie pokarmowym, które przyspieszają proces trawienia.

Ta ingerencja wpływa na kwasowość żołądka oraz produkcję enzymów.

Niedobór witaminy B12 – choroby jelit

Następnym punktem, który trzeba sprawdzić, gdy szuka się powodów niskiego poziomu B12, jest celiakia. Ten problem dotyczy jelita cienkiego. B12 jest rozkładana w żołądku, ale wchłaniana w jelicie cienkim. Jeśli wyściółka jelita cienkiego jest zniszczona, B12 nie przyswaja się prawidłowo. Tak samo będzie przy takich chorobach, jak Crohna-Leśniowskiego czy jelita drażliwego.

Niedobór witaminy B12 – co z tym kwasem w żołądku

Brak kwasu w żołądku to bardzo częsta przyczyna niedoborów witaminy B12. Jakie są objawy? Wszystkie zgagi i refluksy. Wejście do żołądka nie zamknie się dopóki kwasowość w żołądku nie będzie wystarczająco niska. Stąd nieprzyjemne palące, kwaśne uczucie w przełyku, gdy żołądek się nie zamyka. Po prostu kwaśna, mimo wszystko, zawartość żołądka, podchodzi wyżej.

Skoro tak, to hop – bierzemy coś na zobojętnienie kwasów w żołądku. To pogarsza sprawę, zamiast rozwiązywać przyczynę.

Niedobór witaminy B12 – ile przyjmować

Jak uzupełnić niedobór witaminy B12? Ci, którzy sprzedają suplementy, radzą przyjmować B12 – metylokobalaminę w ilościach rzędu kilku tysięcy mikrogramów dziennie.

Jednak kluczowe dla przyswajania B12 z jedzenia jest zakwaszenie żołądka. Pomaga w tym np. ocet jabłkowy.

Co robić jednak, gdy nic z tego nie działa? Ani zakwaszanie, ani zjadanie tabletek?

Jest jeszcze coś, co nazywa się czynnikiem wewnętrznym, który bierze udział w przyswajaniu witaminy B12. Gdy błona wyścielająca żołądek jest uszkodzona, czynnika wewnętrznego brakuje, podobnie jak kwasu i enzymów. Można próbować znaleźć suplement, który pomoże uzupełnić czynnik wewnętrzny.

Witamina B12 może się również słabo wchłaniać ze względu na zbyt małą ilość B6, żelaza, a także wapnia i witaminy E. Ponadto zbyt duża ilość kwasu foliowego może zakłócać ten proces.

Jakie są objawy niedostatków witaminy B12? Depresja, paranoja, demencja, kłopoty z pamięcią, omamy, anemia, kłucie w kończynach, napuchnięty, czerwony język, zmęczenie, drżenie kończyn i wiele innych, które można przypisywać wielu innym czynnikom i często trudno rozpoznać, dlaczego się pojawiły.

Ciekawy przypadek związany z niedoborem B12: Chroniczne zmęczenie – gdy lekarz, że wszystko w normie.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o