Nowe przepisy – suplementy diety pod ostrą kontrolą

Nowe przepisy - suplementy diety
Nowe przepisy - suplementy diety nie byłyby potrzebne, gdyby codziennie raczyć się takim pożywieniem.

Nowe przepisy – suplementy diety będą musiały spełniać więcej warunków, zanim znajdą się w sklepie. Dzisiaj kupując suplement diety, np. syrop łagodzący kaszel lub tabletki na odchudzanie nie masz pewności, co jest w środku. Urzędnicy chcą zaostrzyć przepisy dotyczące jakości, czystości, bezpieczeństwa oraz uczciwości reklam suplementów.

Nowe przepisy – suplementy diety będą pewniejsze i lepsze?

Propozycje zmian mają chronić kupujących. Zatem wszystko wskazuje na to, że skorzystają oni na zmianach. Kiedy wejdą one w życie? Nie wiadomo, w tym roku nowela ma trafić pod obrady Sejmu.

Zdaniem urzędników obecnie rynek suplementów trudno kontrolować. Jednocześnie klienci nie zdają sobie sprawy, że suplementy mogą szkodzić. Ba, często nie wiedzą nawet, że kupują suplement, nie zaś lek. Tymczasem suplement to zwyczajnie produkt żywnościowy.

W skrócie zmienią się:

 • zasady wprowadzania suplementów do sprzedaży
 • możliwość stosowania substancji odżywczych (ograniczony katalog)
 • ustalenie granicy zawartości składników odżywczych
 • terminy dosyłania brakujących informacji w trakcie rejestracji
 • sposób oznakowania opakowań
 • zakres informacji, opisujących suplement
 • kary za nieuczciwe reklamy suplementów

Rynek suplementów w Polsce wart jest 4-5 mld zł. Do sprzedaży trafia coraz więcej kapsułek, tabletek, saszetek, proszków, kropelek. W 2017 r. liczba zarejestrowanych suplementów wynosiła 30 000, podczas gdy leków – 23 000.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Od 2007 r. zarejestrowano aż 74 000 suplementów. W Polsce 3 lata temu sprzedało się 190 mln opakowań z suplementami za kwotę 3,5 mld złotych.

Nowe przepisy - suplementy diety
Nowe przepisy – suplementy diety nie będą mogły zawierać więcej witamin i substancji odżywczych niż przewiduje norma

Nowe przepisy – suplementy diety nie będą proste w rejestracji

Obecnie wystarczy zgłosić suplement przed pierwszą sprzedażą do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją, przedsiębiorcy będą musieli płacić za zgłoszenie. Opłaty za powiadomienie obowiązują w Belgii, Finlandii i Hiszpanii. Ich wysokość waha się od 10 do ponad 900 euro.

Do wniosku o wpisanie suplementu do rejestru produktów żywnościowych trzeba będzie dołączyć opinię naukową. Ma się w niej znaleźć dokładny opis składu i informacja, czy substancje zawarte w suplemencie są bezpieczne.

Obecnie w części zgłoszeń brakuje informacji, przedsiębiorcy zgłaszający suplement zaś nie mają konkretnych terminów, w których powinni uzupełnić dane. Nowelizacja ma wprowadzić takie terminy.

W planach jest też utworzenie katalogu substancji, które mogą być stosowane w suplementach. Ma to zapobiec wprowadzaniu produktów, które zawierają nieprzebadane składniki.

Katalog ma liczyć około 1000 pozycji. Jeśli producent będzie chciał sprzedawać suplement, w którego składzie znajdzie się substancja spoza listy, jego obowiązkiem będzie dostarczyć opinię naukową na temat tego składnika.

Kolejną modyfikacja ma dotyczyć największej możliwej zawartości witamin czy substancji mineralnej w suplemencie. Chodzi o to, by tabletki czy kapsułki nie zawierały ich więcej niż pozwalają normy.

Główny Inspektorat Sanitarny chce również zaostrzenia kar za niezgodną z prawem treść reklam suplementów. Nie mogą one sugerować, że suplement leczy. Przypomnijmy, że produkt ten jest żywnością w świetle przepisów.

Hasła typu „cud natury”, „naturalny antybiotyk”, „działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne” mogą być zagrożone wyższymi karami.

Grzywny za niewłaściwe reklamy wynoszą obecnie do kilkunastu tysięcy złotych. Planuje się, że będą naliczane jako procent o wartości budżetu reklamowego przeznaczonego na kwestionowaną kampanię.

Nowe przepisy - suplementy diety
Nowe przepisy – suplementy diety w takiej formie są najlepsze

Nowe przepisy – suplementy diety mają być lepiej oznakowane

Kolejne nowe przepisy – suplementy diety będą musiały mieć inne oznaczenia. Każde opakowanie ma być opisane jako suplement diety, środek spożywczy, uzupełniający dietę. Oznakowanie ma zajmować 20% powierzchni opakowania. Kupujący ma od razu wiedzieć, co kupuje.

W nowych przepisach ma się też znaleźć możliwość zakupów kontrolowanych w sklepach internetowych. Urzędnicy chcą sprawdzać w ten sposób, czy produkty oferowane online są zgodne z przepisami.

Zmian domaga się m. in. Najwyższa Izba Kontroli. Z jej informacji wynika, że na rynku zdarzają się suplementy zanieczyszczone (nawet bakteriami kałowymi), zawierające niedozwolone substancje, lub o innym składzie niż producent napisał na opakowaniu. Np. w probiotykach znaleziono niższą liczbę bakterii niż producent zadeklarował.

Nowe przepisy - suplementy diety
Nowe przepisy – suplementy diety suplementami, ale nic nie zastąpi odżywczego snu

Nowe przepisy – suplementy diety nie mogą być traktowane jak cukierki

NIK wskazuje również, że osoby kupujące suplementy nie zdają sobie sprawy, że mogą one szkodzić. Np. nadmiar witaminy A może wywoływać raka, miedzi – uszkadzać wątrobę, fluoru – powodować fluorozę, żelaza – rodzaj choroby metabolicznej. Ponadto chorzy na niektóre choroby powinni uważać na to, co łykają dodatkowo, oprócz leków.

Co dzisiaj musi się znaleźć na opakowaniu suplementu?

 • określenie „suplement diety”
 • informacja, jaka kategoria substancji odżywczych znajduje się w środku
 • ile kapsułek/drażetek/kropli/saszetek/proszku można brać dziennie
 • ostrzeżenie, że nie można przekraczać zalecanych ilości suplementu
 • info, że suplement nie zastępuje zrównoważonej diety
 • info o bezpiecznym przechowywaniu produktu

Na produkcie powinna znaleźć się informacja o zawartości składników odżywczych w postaci liczby i procentu dziennego zalecanego spożycia.

Nowe przepisy – suplementy diety i ich sprzedaż znajdzie się pod większą kontrolą, gdy wejdą w życie w proponowanej formie. Do suplementów należy podchodzić ostrożnie, podobnie jak do leków.

Przeczytaj: czy suplementy diety działają i dlaczego nie wszyscy się zachwycają.

Źródła:

http://www.edu.wsse.gorzow.pl/gorzow/index.php?option=com_k2&view=item&id=378:uwaga-na-znakowanie-i-sklad-suplementow-diety&Itemid=625
http://www.wsse.gda.pl/nadzor-sanitarny/oddzial-bezpieczenstwa-zywnosci-zywienia-i-produktow-kosmetycznych/suplementy-diety/277-suplementy-diety-planowane-zmiany-przepisow-prawnych
https://www.prawo.pl/zdrowie/suplementy-diety-planowana-zmiana-przepisow,367120.html

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o