Nuggetsy – zanim zamówisz dziecku, sprawdź, co mają w środku

Nuggetsy mają gładką konsystencję, łagodnie smakują, nie trzeba wybierać z nich ości. Wydawałoby się, że są idealne dla dziatwy. Tymczasem to niezły koktajl białek, węglowodanów i chemikaliów wspierający rozwój cukrzycy, stanów zapalnych i chorób powiązanych, zamiast zdrowie. Zobacz, co nuggetsy mają w środku.

Nuggetsy zawierają przede wszystkim kurczaka. Pytanie tylko, czym był karmiony ów ptak – kukurydzą, soją, zapewne modyfikowanymi genetycznie.

Nuggetsy z dużą dozą węgli

W panierce smacznych kąsków jest skrobia modyfikowana, węglowodan, który pochodzi z kukurydzy, pszenicy, ziemniaków, tapioki. To po prostu skrobia z tych roślin poddana obróbce – wysokiej temperaturze, ciśnieniu lub działaniu enzymów oraz substancji chemicznych.


To, że skrobia jest modyfikowana, nie oznacza, że dotyczy to zmian w jej kodzie genetycznym. Chyba, że w ziarnach zbóż, z których ją pozyskano.

Właściwie skrobia jest niewinna. To rodzaj wypełniacza, a jednocześnie „wygładzacza” smaku. Skrobia modyfikowana jest też np. w jogurtach, dlatego tak łatwo prześlizgują się one przez jamę ustną i przełyk.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Jakby mało było skrobi modyfikowanej na zewnątrz nuggetsa, to znajdziesz również skrobię pszenną bezpośrednio w masie mięsnej.

Skrobia podnosi insulinę. To powoduje, że po zjedzeniu kawałków kurczaka z dodatkiem skrobi modyfikowanej, człowiek znów zaczyna być głodny.

Kolejnym składnikiem nuggetsów jest sól. Z pewnością nie jest to ani sól kłodawska z minerałami, czy nawet himalajska. Raczej oczyszczona, zwykłe NaCl.

Skład nuggetsów:

 • mięso kurczaka
 • skrobia modyfikowana
 • sól
 • skrobia pszenna
 • aromaty
 • olej sojowy
 • biała mąka
 • mąka kukurydziana
 • proszek do pieczenia
 • fosforan sodowo-glinowy
 • TBHQ
 • transglutaminazy
 • żelazo
nuggetsy- co mają w środku
Nuggetsy – czy ona o nich słyszała?

Nuggetsy – mąki nigdy nie dość, ale najgorsze nadejdzie

Następny na liście jest olej sojowy. Odpowiada za stany zapalne w organizmie, podnosi ciśnienie krwi i cholesterol. Ogólnie oleje rafinowane nie są zdrowe. To produkty wysoko przetworzone. Powstają w wysokiej temperaturze, w produkcji używa się rozpuszczalników chemicznych.

Do smażenia nuggetsów używa się też białej mąki. Jak szkodzi układowi pokarmowemu, wyjaśniano już wiele razy. Dodatkowo do przygotowania nuggetsów używa się też mąki kukurydzianej (GMO).

Ładunek węglowodanów w formie skrobi i mąki jest imponujący. Węglowodany w połączeniu z białkiem tworzą niezdrową kombinację.

Gdy wcinasz nuggetsy jesz też nieco żelaza. Warto mieć tego świadomość, bo zbyt dużo żelaza w ciele może wywoływać problemy z utlenianiem.

Dalej w nuggetsach natrafisz na fosforan sodowo-glinowy. Związek chemiczny często spotykany m. in. w wypiekach z fabryk. Stąd właśnie m. in. bierze się aluminium w naszych ciałach.

Rzecz, o której nikt nie pomyślałby jak o jedzeniu, to konserwant TBHQ (E319). Wpływa na nerki, może zakłócać pracę tarczycy, powodować alergię, obniżać odporność. Niewykluczone jest działanie rakotwórcze tej substancji.

Na deser można zajadać się w nuggetsach transglutaminazami. To enzym, która poprawia jakość i wydajność mięsa. Transglutaminazy używa się też w pieczeniu – zwiększa objętość, poprawia wygląd chleba czy bułki.Transglutaminaza imituje w ciele gluten. Może wręcz wywoływać celiakię.

Zatem zanim kupisz wiaderko nuggetsów, przypomnij sobie długą listę składników tym o dziwnych, chemicznych nazwach i niezbyt zdrowotnej reputacji. Zwłaszcza, gdy zamierzasz nimi nakarmić jakieś młodociane, dopiero rozwijające się istoty. Czy naprawdę nie mogą zjeść kurczaka zrobionego w domu zamiast transglutaminazy?

Faszerowanie się mało zdrowotnymi zestawami zwanymi jedzeniem na pewno przyczynia się do pogorszenia samopoczucia psychicznego. Depresję leczy się tabletką, ale z nuggetsami się jej nie kojarzy. Dalekie może to skojarzenie, ale nie aż tak bardzo.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=C7Ngj36q7Lo

Zobacz: Przyczyny depresji, dlaczego lekarze się mylą.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o