Olejek eteryczny z rozmarynu na pamięć, już u Szekspira

Olejek eteryczny z rozmarynu wyostrza pamięć nawet o 75%. W Hamlecie Ofelia rzekła: oto rozmaryn, który jest na pamięć: zatem módl się, kochaj i pamiętaj. Współcześnie dowiedziono, że osoby wdychające rozmarynowy olejek eteryczny wywiązały się znacznie lepiej z zadań na pamięć niż ludzie, którzy nie mieli z nim styczności.

Olejek eteryczny z rozmarynu był rozpylany za pomocą dyfuzora w sali, do którego wpuszczono grupkę osób. Jednocześnie do innego pomieszczenia, w którym nie unosił się zapach rozmarynu, zaproszono drugą grupę. Łącznie w eksperymencie wzięło udział 66 osób.

Olejek eteryczny – dostali zadania na pamięć

Uczestnicy badania musieli wysłuchać instrukcji i listy zadań do wykonania. Polegały one m. in. na odnalezieniu przedmiotów ukrytych w pokoju i przekazaniu ich prowadzącemu w oznaczonym czasie.

Nikt nikogo nie popędzał…do czasu. Jeśli ktoś nie wykonał zadania wg instrukcji, był upominany przez prowadzącego. Jak łatwo się domyślić – im częściej komuś przypominano, że jeszcze nie wywiązał się z zadania, tym gorsze były wyniki nieszczęśnika.

Po zabawie w poszukiwanie różnych przedmiotów uczestnikom pobrano krew. Badacze sprawdzili, czy znajduje się w niej 1,8 cyneol. To związek chemiczny z grupy terpenów, pachnący jak kamfora. Jest w rozmarynie, a także eukaliptusie i piołunie.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

To ta substancja miała wpływać na działanie pamięci, jak zakładali autorzy badania.

Olejek eteryczny zamiast zapisywania listy „to do”

Naukowcy nie pomylili się. Osoby, które pracowały w pokoju, w którym rozpylany był olejek rozmarynowy, miały we krwi więcej 1,8 cyneolu i zdecydowanie lepsze wyniki zadań na pamięć niż ci, których zamknięto w pomieszczeniu bezzapachowym.

Na przykład „zawodnik” z pokoju rozmarynowego zapamiętał i wykonał 7 zadań, podczas gdy osoba z drugiej grupy tylko 4. Średnio osoby wdychające olejek zapamiętywały o 60-75% lepiej. Przy czym nastrój uczestników nie miał wpływu na wyniki badań.

O właściwościach rozmarynu wiedziano w czasach Tudorów. Ciekawe, czy przeprowadzano takie eksperymenty?

Może wystarczyło samo doświadczenie. Dzisiaj istnieje sporo opisów badań nad działaniem rozmarynu, czasami w połączeniu z lawendą i innymi roślinami. Z każdego płynie wniosek, że olejek rozmarynowy lub sama roślina poprawia kojarzenie, zapamiętywanie, poprawia też nastrój.

Liczy się czystość olejku eterycznego

Olejek eteryczny to koncentrat związków chemicznych w formie zapachu, czasami nawet w liczbie bliskiej setki w przypadku jednej rośliny, kory, czy żywicy. To związki to sposób komunikacji roślin z otoczeniem, często ich broń, np. przed owadami lub zbyt wysoką temperaturą.

Wydestylowane substancje roślinne trafiają do krwi i mózgu przez nerw węchowy.

Naturalne olejki eteryczne nie są dla fanów fast foodu. Jeśli chcesz szybkich i tanich efektów, lepiej sodpuść aromaterapię. Prawdziwe, czyste olejki eteryczne powstają bez pośpiechu, z miejscowych surowców w małych, rodzinnych destylarniach dzięki rzemieślniczej mądrości przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Takie olejki eteryczne mają moc terapeutyczną. Skuteczność terapii zależy od czystości olejków. Nie mogą zawierać dodatków chemicznych, np. sztucznych aromatów i utrwalaczy. Są tak czyste, że można je jeść. Choć sztuka spożywania olejków eterycznych to wyższa szkoła jazdy i laicy, jak można wyczytać w rzetelnych źródłach, nie powinni jej próbować.

Źródło

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o