Post przerywany, czy Twoja dosza go polubi?

Post przerywany
Post przerywany

Post przerywany, w ogóle post, nie musi być tak samo korzystny dla każdego. Nasze ciała i umysły różnią się od siebie, Nie można więc szklić, że post przerywany będzie idealny zarówno dla szczupłej i żwawej kobietki jak i postawnej matrony.

Post przerywany przynosi wiele korzyści. W przypadku osób nerwowych wspomaga regenerację połączeń między komórkami nerwowymi. Poza tym pozwala pozamiatać resztki, spalić je i pozwolić układowi trawiennemu odpocząć.

Czytaj, jakie efekty może przynieść post przerywany dla zdrowia i szczupłej sylwetki.

Ciała to skafandry, które zakłada świadomość, by doświadczać w przestrzeni. Sama sobie zresztą tę przestrzeń stworzyła z potencjału pustki. W przestrzeni ciałami nawiguje umysł wespół z ego.

Ajurweda wyznacza 3 główne dosze, czyli konstytucje, temperamenty, żywioły, które nadają naszym ciałom i osobowości, ego, charakterystyczny rys.

Widzisz, że jedni są wiotcy jak witki brzozowe czy żelki, innym zaś buły mięśni nie mieszczą się w rękawach. Jest też cała masa ludzi uformowanych na sposoby pośrednie. Do tego dochodzi unikatowa mieszanka cech osobowości. Jedni nie mogą usiedzieć na miejscu, inni są ślamazarni i powolni. Jednak da się wśród nich zaobserwować te wiodące. Przecież nie jesteśmy wszyscy wyjątkowi, choć tak się nam wydaje.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Każdy człowiek z grubsza da się określić za pomocą doszy. Rzadko występują typy czyste, bez domieszek innych dosz. Z reguły jednak widać, że któraś z nich dominuje.

Jak się ma post przerywany oraz ogólnie inne rodzaje postu do doszy? Nie każdej służy tak samo. Zobacz, która skorzysta z postu przerywanego najbardziej, a kto musi uważać.

post przerywany
post przerywany

Post przerywany – vata

Vata to dosza, przejawia się elementami eteru i powietrza.

Na marginesie - Tesla mówił o eterze, jako nośniku fal. Zapewne eter jest pojęciem bliskim rozumieniu pustki w buddyźmie. 

Ogólnie post, w tym post przerywany, dla osób z przewagą energii vata nie jest wskazany. Jeśli jednak taka osoba czuje, że potrzebuje postu, powinna wybrać ciepłą porę roku. Nawet wtedy lepiej jest pościć przez 1 dzień w tygodniu. Powtarzać to tylko przez 4 tygodnie. Post jednodniowy również nie powinien być kompletny. Zaleca się pić wtedy buliony, płynne zupy.

Niektóre vaty dobrze czują się pomijając 1 posiłek dziennie, lub zastępując go bulionem. Skasowanie jednego posiłku, np. kolacji, to nic innego jak post przerywany.

Dlaczego radykalny post może szkodzić osobom vata? Ponieważ podrażnia ich energię. Czują się wtedy nadmiernie pobudzone, zaniepokojone, nerwowe. Ponadto poszczenie może zaburzyć wchłanianie składników odżywczych u vata.

Ludzie w typie vata potrzebują przede wszystkim spokoju, wyciszenia. Post jest drugorzędną sprawą. Wszystko jednak zależy, jak dużo masz tej energii w sobie (każdy jest mieszanką różnych elementów). Musisz wypróbować, jaki post, czy post przerywany właśnie, najbardziej Ci odpowiada.

Ja należę do osób z przewagą doszy vata i najlepiej służy mi post przerywany. Jem z reguły w godzinach 8.00-16.00 (raczej latem) lub 9.00-17.00 (zimą). To właściwie pomijanie kolacji.

post przerywany
post przerywany

Post przerywany – pitta

Osoby o doszy pitta, czyli z przewagą elementu ognia oraz wody.

Posty, również post przerywany, służą osobom o doszy pitta, choć nie lubią one wstrzymywać się od jedzenia. Mają spory apetyt. Pitta przegrzewa się, post zaś jest w stanie unormować tę sytuację. Pitty nie powinny przesadzać z niejedzeniem. Grozi to zwiększeniem agni, ognia trawiennego. Jeśli w trakcie postu pitta zaczyna czuć rozdrażnienie, powinna zakończyć przerwę w jedzeniu.

Dobrym rozwiązaniem dla pitta jest post raz w miesiącu. Można też pościć raz w tygodniu tak długo, jak pitta uzna za stosowne (w przeciwieństwie do vata). Na dłuższą metę jednak pitta powinna zamiast całkowicie pościć raz w tygodniu, przestawić się na jedzenie w dniu postu tylko jednego posiłku w środku dnia, Zrezygnować ze śniadania i kolacji.

Opcją dla tej doszy jest także picie soku warzywnego rano, bulionu w środku dnia i wieczorem przez 1 dzień w tygodniu. To nie jest post przerywany, ale taka dieta odciąża układ trawienny.

Post przerywany – kapha

Kapha to dosza z przewagą elementu ziemi i wody.

Osoby o tej doszy są świetnie przygotowane do postu, jest on dla nich bardzo dobry. Zwykle kapha nie je dużo, ma natomiast zachcianki, którym nie potrafi się oprzeć. Np. może ją gnębić nałóg jedzenia słodyczy.

Kapha nie lubi słyszeć, że dobrze znosi post. Najchętniej również zrezygnowałaby z postu, jak pitta. Jeśli jednak wdroży się w zdrowie jedzenie, oczyści jelita i mniej będzie przywiązana do uzależniających pokarmów (przetworzonych cukrów i tłuszczu), post przychodzi osobom o tej konstytucji stosunkowo łatwo.

Post, także post przerywany, dla kaphy jest idealny, bo zwiększa liczbę mitochondriów, które wytwarzają energię w komórkach.

Post zwiększa także wydzielanie enzymów cytochromu P450, potrzebnego dla odtrucia organizmu, spalenia toksyn.

Kaphie trudno jest pozbyć się toksyn, również nadmiaru tłuszczu. Zwłaszcza, gdy nie jest w formie i ma niezdrowy, emocjonalny stosunek do jedzenia. Zwykle bardzo odczuwa też brak energii.

Dlatego post dla kapha jest wskazany.

Kapha powinna pościć całkowicie raz w tygodniu. Może wtedy pić albo samą wodę, albo również inne napoje.

Podsumowanie – post przerywany dla różnych dosz

Korzyści z postów, do których zalicza się również post przerywany, mogą odnieść osoby wszystkich dosz. Natomiast warto dostosować post do swoich uwarunkowań, konstytucji ciała i umysłu.

Istotne jest to, by nie upierać się przy poście, gdy ciało jest uzależnione od niezdrowego jedzenia. Post jest wtedy bezsensowny i trudno w nim wytrwać.

Zatem pochyl się nad pomysłem postu, zwłaszcza postu przerywanego i zastanów się, w jakiej formie przyniesie Ci najwięcej bonusów.

Zerknij jeszcze, jak przyspieszyć metabolizm, gdy nie masz już pomysłu.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o