Sen ratuje przed osamotnieniem, które jest…zaraźliwe!

Sen to fundament zdrowia. Wystarczy 1 nieprzespana noc, by wycofać się z kontaktów z innymi ludźmi. Co gorsza oni również nie pałają chęcią do rozmowy z niewyspanym ponurakiem. Zobacz wyniki pewnego eksperymentu.

Sen jest jak mała śmierć. Potrzebujemy umrzeć na co najmniej 7 godzin, by zachować zdrowie psychiczne i fizyczne. Solidna dawka głębokiego snu sprawia, że lepiej się czujesz. Inni ludzie to widzą. Podoba im się nasze towarzystwo.

Gdy jednak śpisz za krótko, narażasz się nie tylko na choroby, np. cukrzycę, depresję, słabe kojarzenie, ale również na społeczną izolację.

Brak snu zmienia Cię w odludka. Ponieważ Twoje samopoczucie jest widoczne jak na dłoni dla innych, nie mają ochoty na nasze towarzystwo. Niedosypianie rodzi problem za problemem.

Brak snu wzmacnia poczucie osamotnienia

W teście, który zorganizowali naukowcy z UC Berkley, wzięło udział 18 osób. Połowie pozwolono spać w nocy, reszta spędziła ją bezsennie.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Następnie sprawdzono, jak wszyscy reagują na widok podchodzącej do nich osoby. Uczestników poproszono o obejrzenie filmu, na którym zbliża się do nich człowiek o neutralnym nastawieniu

Mieli wcisnąć klawisz „stop”, gdy poczuli, że człowiek podszedł zbyt blisko. To była miara poziomu komfortu w obecności innej osoby.

Niewyspani uczestnicy trzymali „obcego” na 18-60% dłuższy dystans niż koledzy, którym nie dokuczał niedobór snu.

Zobacz: Sposoby na bezsenność, gdy wszędzie bajają o lawendzie.

Sen pozwala ocenić emocje

Co więcej u osób zmęczonych zaobserwowano aktywację obszaru w mózgu, który włącza się w razie poczucia zagrożenia, gdy na horyzoncie widać obcą osobę.

To nic dziwnego. Ciekawsze jest to, że miejsce w mózgu, które zwykle świeci na rezonansie, gdy człowiek ocenia intencje i emocje własne jak i innych osób, u ludzi pozbawionych snu pozostało nieaktywne.

Po nieprzespanej nocy człowiek nie ma siły na ocenę sytuacji towarzyskiej. Woli się wycofać niż podjąć ryzyko zaangażowania w kontakt z innym homo sapiens. Brzmi znajomo, jeśli jesteś neurotykiem wiedzącym, co to bezsenność.

Jeden z autorów badania mówi:

To nie zbieg okoliczności, że w ostatnich dziesięcioleciach rośnie problem samotności. W tym samym czasie spada długość snu. Ludzie niewyspani wyłączają się społecznie i popadają w osamotnienie.

Samotnością można się zarazić

W drugiej części badania naukowcy przyjrzeli się, jak postrzegane są osoby z podkrążonymi oczami z powodu braku snu. W tym teście wzięło udział ponad 1000 osób.

Uczestnicy obserwowali niewyspanych ludzi na filmie. Potem spisali swoje opinie na dwa tematy: jak bardzo samotne są osoby z filmu i czy mieliby ochotę z nimi pogadać.

To nie wszystko. Naukowcy spytali też ankietowanych, jak bardzo oni sami czuli się odcięci od świata, oglądając na filmie osoby z deficytem snu.

Oglądający zaczynali odczuwać samotność już po 60 sekundach wideo. Tak, jakby zarazili się nią od odludków zmęczonych brakiem snu.

Z ankiet wynikało także, że izolację i niechęć do kontaktów z innymi czuje się już po 1 źle przespanej nocy. I odwrotnie, każda porządnie przespana noc, podnosi apetyt na nawiązywanie relacji i czyni Cię bardziej atrakcyjnym dla innych.

Im bardziej człowiek niewyspany, tym bardziej odcina się od świata. Tym bardziej również staje się odpychający dla potencjalnych przyjaciół i przyjaciółek czy kolegów i koleżanek. Poczucie odsunięcia na boczny tor pogłębia się.

Tak wygląda spirala samotności, w którą wciąga niedosypianie.

Źródło

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o