Uczucie straty, czy przemijanie jest nieodwracalne?

Uczucie straty jest bezsensownie bolesne. Strata jest nieodwracalna, bo dzieje się bez ustanku. W każdej sekundzie tracisz 300 milionów komórek z około 40 trylionów w Twoim ciele. Czy zastanawiasz się nad tym, jak je odzyskać?

Uczucie straty, rozgoryczenie, żal, gniew, rozpacz, że życie mija i niejedno se ne vrati mają wspólne źródło. Wywodzą się z oceny, a za nią idzie opór. Nie podoba Ci się Twoje życie – to jest ocena. Gniewasz się, buntujesz i rzucasz grubym słowem, bo nie masz kontroli nad przemijającym czasem – to wyraz oporu.

Nie ma uczucia cierpienia, póki na scenę nie wkroczy osąd

Nie tak miało być. Plan był inny – nie praca od rana do nocy, by zarobić na kredyt, lecz realizacja pasji i podróże. Nie mąż jak znoszony, acz wygodny kapeć, lecz Leonardo di Caprio lub Keanu Reeves. Oczywiście wyłącznie w soczyście młodych, nigdy nie starzejących się wersjach. Nie kredyt, lecz wolność finansowa i w ogóle wolność od materializmu.

Nie zgadzasz się, więc się wściekasz. I co z tego? Czy to coś zmienia?

Nie musi Ci się podobać, że masz coraz więcej zmarszczek i utraconych możliwości. Po co nad tym płakać i tupać nogą? Zresztą możliwości nadal masz, tylko inne. Po 40-tce nie zostaniesz olimpijczykiem w akrobatyce sportowej lub łyżwiarką panczenistką. Jednak cierpliwość, doświadczenie, wiedza, umiejętność lepszego radzenia sobie z uczuciami i emocjami, otwierają przed Tobą nowe drzwi. Nie wiem, jakie. To zależy od Ciebie.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Dopóki jednak nie przestaniesz trawić czasu i energii na rozpacz z powodu (u)traconej młodości, nie będziesz w stanie odnaleźć w sobie nowych opcji.

Zrezygnuj z osądu. Osąd wywołuje wojnę emocji.

Porzuć opór

Eckhart Tolle mówi, że opór przed tym, co się dzieje, czyli jest, utwardza skorupę ego. Usztywnia też ciało.

Może dlatego ciała starszych ludzi zastygają w bolesnych pozach, jakby w proteście przeciwko obciążeniom, które przyniosło im życie.

Tak mało jest starszych osób o sylwetkach wyprostowanych, lżejszych, z twarzami pogodnymi, a nie zmienionymi w gniewne maski.

Choroba i ograniczenia ruchu spowodowane wiekiem to bezpośrednia przyczyna tego, jak wielu ludzi wygląda na starość. Ma ona jednak źródło w stosunku do życia, bazującym na siłowaniu się z nim.

Opór przesłania Ci widoki na ścieżce życia. Idziesz nią i towarzyszy Ci ciągłe uczucie lęku, bo spodziewasz się ataku. Opierasz się, więc stawiasz się w opozycji. Atakujesz, zanim Ciebie zaatakują.

Jeśli nie będziesz przyklejać etykiet to tego, co się dzieje, opór się rozpłynie

Zniknie to, wobec czego się opierasz, napinając mięśnie, co owocuje bólami szyi, pleców i lędźwi. Brak oceny usuwa punkt odniesienia dla oporu.

Zobacz – dopóki nie ocenisz sytuacji, dopóty nie będzie ona miała znaczenia i wagi. Gdy nie ma oceny, że coś jest dobre, złe, takie jak powinno być lub nie powinno, stado emocji nie nadlatuje.

Rzeczy się dzieją, możesz na nie reagować, ale nie musisz poświęcać czasu na rozważania, jakie one są.

W stanie braku oceny jesteś jak kot Shrodingera, który nie jest ani żywy ani martwy. Eksperymentator jeszcze nie zajrzał do pudełka i nie wydał oceny o położeniu życiowym kota w środku.

Zobacz: Nawracające stany depresyjne, co pomoże: tabletki czy terapia?

Brak oceny to doskonałe miejsce – superpozycja. Nie ma tam emocji i osądów. To miejsce, w którym jest głęboko zakorzeniony, czysty spokój.

Rezygnacja z oporu energetyzuje i daje uczucie luzu

Poddanie się temu, co jest nie oznacza kapitulacji i bezradności. Wręcz przeciwnie – to możliwość działania i wprowadzenia zmian w optymalnych warunkach. Nie musisz już pokonywać oporu, a raczej on Ciebie.

Czujesz przypływ energii i lekkość w działaniu. To wspaniałe uczucie.

Nie płacz nad stratą i przemijaniem. Dopóki nikt Ci nie powiedział o 300 mln ginących komórek w każdej sekundzie, nie miało to dla Ciebie żadnego znaczenia. Podobnie jak fakt, że w ich miejsce pojawiają się nowe, w tej samej sekundzie, gdy umierają miliony komórek, specjalne komórki macierzyste produkują np. 2-3 mln nowych czerwonych krwinek.

Zmiana jest życiem. Upór i niezgoda to grzęźnięcie w błocie stagnacji.

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o