Zaparcie, czy nawiedza Cię uparcie?

Zaparcie wraz z bezsennością to w ajurwedzie praprzyczyny chorób, zakłóceń bezstresowego działania organizmu. Jeśli nie ma konkretnej przyczyny zaparć, to trzeba wprowadzić do życia równowagę – na poziomie jedzenia i snu.

Zaparcie najczęściej jest wynikiem nierównowagi elementu vata – powietrza i eteru (przestrzeni). Krótko o elementach i doszach – wszystko na świecie, istoty i rzeczy składają się z mieszaniny 5 fundamentalnych elementów: wiatru, eteru, ognia, wody i ziemi. Każdy człowiek jest unikatową kombinacją tych elementów. Zwykle jednak jeden z nich jest w przewadze. Dlatego mamy ludzi w typie vata, kapha (przewaga ziemi i wody) i pitta (dominuje ogień i woda).

W tym artykule znajdziesz nieco więcej informacji o doszach: Post przerywany, czy Twoja dosza go polubi

Wydalanie to ruch, zaparcie to objaw zakłócenia ruchu

Vata odpowiada za ruch w ciele, m. in. za przesuwanie się pokarmu przez układ trawienny.

Nadmiar vata powoduje wysuszenie (na marginesie – osoby z przewagą vata mają zwykle przesuszoną skórę). Dotyczy to również odpadów, które mają być wydalone w formie kału. Kiedy resztki potrawienne nie są wystarczająco nawodnione, to ich droga do oczka sedesu jest utrudniona.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Oprócz zakłóceń elementu vata, do zaparć przyczynia się również nadmiar pitta. Pitta to element ognia, gorąca. Z jednej strony ogień pomaga w trawieniu. Z drugiej jednak, w połączeniu z vata, może tworzyć problem w postaci jeszcze większego wysuszenia kupy (bądźmy ludźmi, chyba nie nazywasz na co dzień efektu posiedzenia na tronie jakimś eufimizmem?).

Regularny ruch vata w dół, konieczny do bezproblemowego wydalania, może być też zaburzony przez element kapha (wody i ziemi). Gdy kapha jest za dużo, organizm cierpi na nadmiar ama, toksyn, niestrawionych resztek, także śluzu. W tym przypadku szanowny stolec niechętnie wychodzi na zewnątrz ze względu na ciężką, kleistą konsystencję.

Zaparcie ulegnie pod wpływem wybranych pozycji jogi, zwłaszcza pozycje odwrócone (do góry nogami) dają świetny efekt.
Zaparcie ulegnie pod wpływem wybranych pozycji jogi, zwłaszcza pozycje odwrócone (do góry nogami) dają świetny efekt.

Zmień nawyki, gdy męczy Cię zaparcie

Jeśli nie ma konkretnej przyczyny zaparć, to w ajurwedzie doradza się:

 • nie wstrzymywać gazów ani nie ignorować chęci pójścia do toalety natychmiast lecieć na tron, gdy czujesz, że jelito grube Cię wzywa
 • jeść regularnie
 • kłaść się spać o mniej więcej tej samej porze i wysypiać się (ha, to może być trudne w dzisiejszych, wymagających czasach)
 • nie jeść w biegu
 • nie głodzić się nieregularnie i bez sensu (post przerywany to rutyna jedzeniowa, wręcz reguluje trawienie i wydalanie)
 • ruszać się, nie wysiadywać jaj na fotelach, krzesłach i kanapach
 • unikać częstych podróży (znacie ten objaw – zakłócenia rytmu wypróżniania często pojawiają się właśnie z daleka od domu). Chodzi to o burzenie stabilności i stres związany ze zmianą. Jeśli nie da się uniknąć częstych wyjazdów, trzeba sobie pomagać ziołami.

Czego nie jeść, by uniknąć zaparcia

Jeśli nierównowaga elementu vata jest przyczyną zaparcia, warto unikać jedzenia, które sprzyja jego gromadzeniu:

 • surowizny
 • zielone koktajle
 • sałatek w dużych ilościach
 • zimnych napojów
 • płatków zbożowych
 • krakersów
 • chleba
 • mleka sojowego
 • kaszy jaglanej
 • ziaren żyta
 • popcornu
 • niedogotowanych strączkowych
 • soczewicy

Jeśli problemem jest nadmiar ognia (pitta) unikać należy:

 • alkoholu
 • kawy
 • ostrych przypraw (chili)

Zaparcia – pij i jedz lekkie, ciepłe, umiarkowanie tłuste jedzenie

Żeby uregulować wydalanie, trzeba jeść pożywienie ciepłe, lekkie, umiarkowanie tłuste.

Przede wszystkim zaś trzeba pić. Dla osób z przewagą vata dobrym pomysłem jest napełnienie 1-litrowego termosu wrzącą wodą. Tę wodę należy popijać cały dzień, do wieczora. Wtedy mamy pewność, że po pierwsze nawodniliśmy organizm 1 litrem wody (to minimum), po drugie – ciepła woda uspokaja dosze typu vata.

Zaparcie może wiązać się ze stresem czy lękiem, który siedzi w jelitach. Stres może też wywoływać odwrotny skutek – niekontrolowane biegunki, wręcz syndrom jelita drażliwego.

Domowe sposoby na zaparcia zadziałają, jeśli problem ma charakter łagodny. W trudnych przypadkach trzeba poszukać pomocy na zewnątrz.

W domu zaś można się ratować się babką płesznik. Można wsypać do szklanki ciepłej wody lub mleka łyżeczkę lub dużą łyżkę ziaren, namoczyć i wypić przed snem. Jeśli kupa jest kleista i ciężka, można dodać do ziaren szczyptę sproszkowanego imbiru.

Zaparcie - przykazania
Zaparcie – co robić, by się nie pojawiło?

Zaparcia ze względu na suchą kupę? Trochę oleju rycynowego pomoże

W przypadku kupy suchej, kawałkowanej można pomóc w uformowaniu zdrowszego stolca wypijając 1 łyżeczkę oleju rycynowego, popijając naparem z imbiru lub sokiem cytrynowym. Oleju rycynowego nie można jednak używać często i długo.

Głównie z tego powodu, że organizm przyzwyczaja się do takiej formy popędzania wypróżnienia. Przyczyna zaparć zaś nadal tkwi niewzruszenie w niewłaściwym żywieniu i trybie życia.

Bez tego nie da się unormować wszystkich elementów, z których składa się człowiek: powietrza, eteru, ognia, wody, ziemi.

A co z lewatywami? Ajurweda nie zaleca lewatyw, z tego względu, że wyjaławiają jelito. Doprowadzając wręcz do kumulacji vata, który to element jest przyczyną problemu. Lewatywa to ostateczność, gdyż – by tak rzec – stanowi szok dla jelita grubego.

Źródło: http://www.muditainstitute.com/articles/ayurvedicmedicine/constipation.html

Co to za blog?

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Anna Suchtaelfik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
elfik
Gość
elfik

Jeżeli zioła i dieta nie pomagają to faktycznie tylko czopki pozostają. Najlepiej te najbardziej naturalne, które nie podrażniają i szybko działają np. evaqu