Ziemia okrzemkowa na paznokcie i prosta pasta do manikiuru

Ziemia okrzemkowa jest głównym składnikiem past do manikiuru japońskiego. Zamiast kupować gotowe produkty za miliony monet, zrób w kilka minut własną pastę do polerowania paznokci. Ziemię okrzemkową można również pić, nie tylko na mocne paznokcie, ale również na lśniące włosy i elastyczną skórę.

Krzem to podstawowy składnik kości, zębów, ścięgien, naczyń krwionośnych. Najwięcej krzemu jest w skórze, potem we włosach i paznokciach.

Prócz tlenu krzem jest najczęściej spotykanym pierwiastkiem na ziemi. Skorupa ziemska składa się w 87% ze związków krzemu.

Można je spotkać w postaci skał, krzemianów, glinokrzemianów i krzemionki. Niestety w takiej formie organizm ludzki krzemu nie wchłonie.

Bardziej przyswajalna jest krzemionka z roślin, choć tylko w niewielkim stopniu. Weźmy skrzyp, który kojarzony jest jako źródło krzemu. 60% wagi tej roślinki stanowią krzemionki. Jednak tylko 0,5-1,8% z nich rozpuszcza się w wodzie i może się wchłonąć do organizmu. Na marginesie – żeby jak najwięcej krzemionki przeszło do wody, skrzyp trzeba gotować co najmniej 20 min.

30 sposobów na olejki eteryczne stres

Zostaw stres i napięcie tym, co lubią w tym siedzieć. Zrelaksuj się przy pomocy natury w czystej, skondensowanej postaci. Olejki eteryczne mają ogromną moc. Czy wiesz, że do przygotowania zaledwie kilkunastu mililitrów olejku z lawendy potrzeba kilku kilogramów kwiatów lawendy? Wiesz, że bodźce węchowe docierają do mózgu wyjątkowo szybko, szybciej niż jakiekolwiek inne? Możesz kupić sobie tego mini e-booka, wykorzystać kilka trików na stres i wreszcie spokojnie odetchnąć. Kiedy zdecydujesz, że nie chcesz się stresować, to tak będzie.

Łuski zbóż, mleczko pszczele, skórka owoców, otręby, szczypior, czosnek, inne zioła niż skrzyp (rdest ptasi, pokrzywa, perz), wody mineralne – w nich znajduje się sporo kwasu krzemowego. Jednak z jedzenia przyswajamy tylko kilka procent z całej „podaży”. Co więcej wykorzystanie krzemu w organizmie zakłócają magnez, fluorki i błonnik.

ziemia okrzemkowa na paznokcie

Ziemia okrzemkowa – w tej formie krzem najlepiej się przyswaja

Ziemia okrzemkowa to kwas ortokrzemowy. Jego przyswajalność wynosi 70%.

Z wiekiem zapasy krzemu w ciele wyczerpują się. Coraz mniej jest go w tkance łącznej. Podobnie jak keratyny i kolagenu. A to dzięki nim włosy są błyszczące, sprężyste, skóra jędrna, a paznokcie nie kruszą się.

Kwas ortokrzemowy może stymulować produkcje kolagenu. Potwierdza to badanie z 2006 r. W eksperymencie wzięło udział 50 kobiet w wieku 40-65 lat z klasycznymi objawami, starzejącej się skóry.

50 kobiet przez 20 tygodni brało 10 mg krzemu dziennie w formie kwasu ortokrzemowego w postaci granulek. Połowa brała kwas, połowa placebo. Na początku zbadano stan skory na przedramieniu i czole każdej z uczestniczek. Pod koniec eksperymentu kobiety oceniały wygląd skóry wg specjalnej skali. Zbadano też, czy po suplementacji w skórze było więcej krzemu niż pierwotnie.

Okazało się, że grupa przyjmująca kwas ortokrzemowy zanotowała poprawę elastyczności skóry. Wykryto w niej również wyższe poziomy krzemu niż u pań, biorących w ślepej próbie placebo.

Ziemia okrzemkowa z olejem kokosowym - jeszcze nie wymieszana
Ziemia okrzemkowa z olejem kokosowym – jeszcze nie wymieszana

Ziemia okrzemkowa w paście na piękne paznokcie

Ziemia okrzemkowa jest głównym składnikiem past do manikiuru japońskiego. Wystarczy sprawdzić ich składy. Nie lubię długich zabiegów kosmetycznych i skomplikowanych receptur. Ta pasta jest jednak totalnie niekłopotliwa. Jeśli masz w domu ziemię okrzemkową i olej kokosowy lub oliwę, to w 3 minuty możesz mieć własną pastę.

Wystarczy wymieszać np. 1 miarkę ziemi z połową miarki oleju kokosowego lub oliwy. Z moich prób wynika, że tłuszczu trzeba dodać jak najmniej. Tak, by dało się pastę wcierać w paznokcie i skórę. Jeśli olej kokosowy jest prosto z lodówki, trzeba trochę odczekać lub pomiętosić ciepłymi rękami kawałki tłuszczu, by się rozpuścił i wymieszał z ziemią.

Pastę wciera się w czyste paznokcie i skórki wokół nich. Najlepiej robić to w trakcie manikiuru, bo wstępnym opiłowaniu paznokci i odsunięciu/przycięciu skórek.

Olej kokosowy wybiela paznokcie, więc jest lepszy do polerowania niż oliwa.

Można jeszcze bardziej pójść na skróty. Wycisnąć na dłoń trochę kremu do rąk i dosypać ziemi okrzemkowej. Wymieszać na dłoni i wcierać w skórę i paznokcie. Również działa.

ziemia okrzemkowa na paznokcie

Oliwa z ziemią okrzemkową natomiast dobrze nadaje się jako peeling do łokci lub stóp.

Jest jeszcze jedno fajne zastosowanie oleju kokosowego wymieszanego z ziemią okrzemkową – może służyć jako pasta do zębów.

Ziemia okrzemkowa działa jak scrub, a jednocześnie jest bogata w przyswajalne związki krzemu. To kombo doskonałe.

Pasta z ziemi okrzemkowej poprawia wygląd paznokci, ale dobrze jest też uzupełniać krzem od środka – pijąc ziemię okrzemkową.

To proste jak konstrukcja cepa.

Wymieszaj 1 łyżeczkę ziemi okrzemkowej z wodą lub sokiem i wypij rano. Warto pamiętać, że ziemia okrzemkowa wiąże wodę, więc trzeba dbać o nawodnienie. Należy robić przerwy, np. pić soki czy koktajle z ziemią przez 10 dni, a potem odstawić na 10 dni. Kurację wg takiego planu zaleca się na 90 dni.

Po co piszę o krzemie i co ma do depresji? Zajęcie się dobrostanem swojego ciała, skafandra, w które opakowana jest nasza dusza, by mogła doświadczać na tej ziemi, odrywa od gonitwy myśli. Poza tym – równowaga minerałów w ciele musi być, żeby bez zakłóceń odzwyczajać się od depresji.

Jeśli interesuje Cię, jak ziemię okrzemkową wykorzystać zamiast obroży przeciwkleszczowej lub jako środek na insekty, czytaj tutaj: Kleszcz u psa, jest na to stary i zdrowy sposób

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3546016/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16205932

Co to za blog?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o